Turunçgillerde bazı fungisit ve yaprak gübresi uygulamalarının fillosfer mikoflorası üzerine etkilerinin belirlenmesi
determination of effects of some fungicides and foliar fertilizers on citrus phyllosphere mycoflora
  1. Tez No: 307694
  2. Yazar: SELDA KOZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, turunçgillerde yaygın kullanımı olan bazı fungisit (Bakır hidroksit, Difenoconazole+Propicanozole, Iprodione, Mancozeb, Metiram ve Propineb) ve yaprak gübrelerinin (Çinko, Fosfor, Magnezyum, Mangan, Potasyum ve Üre) fillosfer mikoflorası üzerine akut ve uzun sureli etkileri araştırılmıştır. Yapılan izolasyonlarda, çoğunlukla Cryptococcus spp. (Beyaz maya) ve Sporobolomyces spp. (Pembe maya), daha az miktarlarda ise Cladosporium spp. ve Aureobasidium spp. elde edilmiştir. Tüm fungisitler uygulandıktan 6 gün sonra populasyonda azalma başlamıştır. Mancozeb ve Bakır hidroksit, mikoflorayı en fazla etkileyen fungisitler olmuştur. Bunların uygulandığı dönemde fungal populasyon 50 kat civarında azalmıştır. Bu fungisitlerin etkisi, uygulandıktan sonra 6 ay devam etmiştir. Fungal populasyon üzerine Iprodione ve Difenoconazole+Propicanozole?un önemli bir etkisi olmamıştır. Metiram ve Propineb?in etkileri ise uygulama kesildikten 2 ay sonra ortadan kalkmıştır. Yaprak gübreleri, başlangıçta fungal populasyonu olumsuz etkiliyor gibi görülse de tekrarlanan uygulamalarda mikofloranın artışına katkı sağlamıştır. Özellikle Çinko ve Fosfor içeren yaprak gübreleri Sporobolomyces spp.?nin populasyonunu önemli düzeyde arttırmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, effects of some of the common used fungicides (Copper hydroxide, Difenoconazole+Propicanozole, Iprodione, Mancozeb, Metiram and Propineb) and foliar fertilizers (Zinc, Phosphor, Magnesium, Manganese, Potassium and Urea) has been examined against phyllosphere microorganisms on citrus at short and long term. On the leave isolations, mostly Cryptococcus spp. and Sporobolomyces spp., smaller amount Cladosporium spp. and Aureobasidium spp. have been obtained. The population, began to decline at six days after all fungicides applied. Mancozeb and Copper hydroxide have the greatest impact on mycoflora. During the period that these fungicide application, fungal population have decreased by about 50-fold. Effects of this fungicides continued to 6 months after application. Diphenocanozole+Propicanozole and Iprodione have no significant effect on fungal population. Effect of Metiram and Propineb disappeared at 2 months after the end of applications. Although foliar fertilizers initially have a negative impact on fungal population, mycoflora have been increased by repeated applications. Especially zinc and phosphor foliar fertilizers have significantly increased to Sporobolomyces spp.