Yeni florlu vic-dioksim türevi metal komplekslerin sentezi ve süperkritik karbondioksit çözücü ortamında depozisyon işlemlerinde kullanılabilirliklerinin incelenmesi
The synthesis of novel fluorous vic-dioxime derivitives and their metal complexes, the determination of their solubility in a scco2 medium and their use as precursors in deposition
  1. Tez No: 307696
  2. Yazar: FATMA ULUSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tez kapsamında süperkritik karbondioksit çözücü ortamında yapılan depozisyon işlemlerinde kullanılabilir nitelikte vic-dioksim türevi metal kompleksleri (öncül) sentezlenmiş, yapıları aydınlatılmış, süperkritik karbondioksit ortamında silikajel ve ?-alümina üzerine depozisyon işleminde kullanılabilirliği denenmiştir. Bu amaçla anilin türevleri ile anti-monokloro glioksimin ile vic-dioksim ligandları ve bu ligandların Pd(II), Cu(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Ligand sentezinde süperkritik karbondioksitte çözünürlüğü arttırmak amacıyla uzun zincirli anilin türevleri seçilmiştir. Bu metal öncüllerin süperkritik çözücü ortamındaki çözünme miktarları belirlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H,19F NMR, elementel analiz, manyetik süsseptibilite ve UV-Vis ile aydınlatılmıştır. Elde edilen metal kompleksleri scCO2 ortamında katı destek üzerine metal depozisyonunda öncül olarak kullanılmış olup nano boyutta metal katalizörler elde edilmiştir. Elde edilen katalizörlerin boyutları TEM ve XRD ile analiz edilmiştir. Buna göre Pd taneciklerinin boyutu 2-16nm ve Cu taneciklerinin boyutu 3-20nm arasında değişmektedir. Bu katalizörlerin olefinlerin hidrojenasyon reaksiyonundaki katalitik aktiviteleri belirlenmiş ve bu amaçla GC kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vic-dioxime derivative metal complexes were synthesized in order to determine their solubility in a scCO2 medium and their use as precursors in the deposition of metal nanoparticles. Their structures were determined and their use in deposition onto silicagel and ?-alumina in scCO2 was tested in this study. Pd(II) and Cu(II) metal complexes with vic-dioxime ligands and were synthesized for this purpose. The ligands were made by reacting various aniline derivatives with anti-monochloro glyoxime. In order to increase the solubility of the complexes in scCO2, some of the ligands were synthesized from aniline derivatives with long fluorous chains. All ligands and complexes were synthesized and characterized via various analyses including FT-IR, 1H, 19F NMR, UV-Vis and magnetic susceptibility. The solubility of the metal complexes in supercritical medium was also determined. The synthesized metal complexes were used as precursors for the deposition of the metals on solid supports in a scCO2 medium resulting in the synthesis of nano-sized metal catalysts. The size of the synthesized nanocatalysts was analyzed by TEM and XRD. The Pd particles ranged from 2-16nm and the Cu nanoparticles ranged from 3-20nm. The activity of these catalysts in a hydrogenation reaction of olefins was analyzed using GC.