Farklı dozlarda kalsiyum uygulamalarının bazı çilek çeşitlerinde meyve verim ve kalite kriterleri ile yapraklardaki besin element konsantrasyonları etkileri
The effect of different doses of calcium nitrate application in some strawberry cultivars on yield and fruit quality criterias with nutrition element concentration in leaf
  1. Tez No: 307721
  2. Yazar: MEHMET ALİ SARIDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ PAYDAŞ KARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, farklı dozlarda kalsiyum nitrat (Ca(NO3)2) uygulamalarının, farklı meyve et sertliğine sahip beş çilek (Sevgi, Ebru, Kaşka, Osmanlı, Camaosa) çeşidinde; verim, meyve kalitesi ile yapraklardaki makro ve mikro besin element içerikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla, 2012 - 2013 yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Denemede kontrol (su), 1. doz (150 ml/100 l), 2. doz (300 ml /100 l) ve 3. doz (450 ml/100 l) olmak üzere birer hafta ara ile yapraklardan uygulamalar yapılmıştır. Yapılan uygulamaların, bitki başına verim, pazarlanabilir meyve miktarının toplam verimdeki payı, yaprakların bakır (Cu) konsatrasyonu üzerine bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Meyve et sertliği bazı aylarda farklı uygulamalardan etkilenmiş gibi gözükmekle birlikte, farklılığın temel nedeninin çeşitler olduğu belirlenmiştir. Denemede incelenen pek çok kriter arasındaki farklılığın nedeni, çeşitlerden kaynaklanmaktadır. Farklı dozlarda kalsiyum nitrat uygulamalarının, yetiştirme sezonu boyunca, yapraklardaki bitki besin elementleri üzerine farklı etkiler yaptığı belirlenmiştir. Genel olarak artan dozlarda Ca(NO3)2 uygulamaları, yaprağın N, Ca konsantrasyonu üzerine olumlu etki yapmıştır. Diğer makro element içerikleri ise farklı Ca(NO3)2 dozlarından etkilenmemiştir. İncelenen bütün aylarda makro element içerikleri arasındaki farklar çeşitlerden ve mevsimsel değişimlerden kaynaklanmıştır. Yapraklardaki demir (Fe) elementi, aylar ilerledikçe önemli düzeyde azalmıştır. Yetiştirme sezonu boyunca, bitkilerdeki Mangan (Mn) ve Çinko (Zn) element içeriklerindeki değişimler, aylar ve çeşitlerden kaynaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study conducted in five strawberry (Sevgi, Ebru, Kaşka, Osmanlı, Camaosa) cultivars with different flesh firmness in order to determinate the effect of different calcium nitrate doses on yield, fruit quality and contents of macro and micro nutritional elements in leaves during 2012-2013 growing season. In the experiment , calcium nitrate was used as water (control), 150ml /100ml (1st dose), 300ml /100ml (2nd dose) and 450ml /100ml (3rd dose) on foliage with one week interval. Outcome of the study showed that the applications have no effect on yield per plant, rate of marketable fruits amount in total yield and the concentration of copper element of leaves. Although fruit flesh firmness affected by different applications in some months, cultivars were determined as main reason for this differences. The variation among the examined many criteria in this study were due to the cultivars. During the growing season, effect of different doses of calcium nitrate Ca(NO3)2 on the concentrations of plant nutrient elements were determined. In general, increasing doses of Ca(NO3)2 effected on the concentration of N and Ca of leave positively. On the other hand, remaining macro element contents were not affected from different Ca(NO3)2 doses. The differences among the concentrations of macro elements resulted from all examined months and seasonal changes. Fe elements in leaves were decreased significantly during growing period. Variation in the concentrations of Mn and Zn elements in plants, during the growing season, resulted from months and cultivars.