Genelleştirilmiş en küçük kareler tahmin edicisinin etkinliği AR(1), sur ve heteroscedastic modellerle uygulamalar
Efficiency of generalized least squares estimator with applications to AR(1), sur and heteroscedastic models
- Tez No: 307720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
- Bilim Dalı: İstatistik Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çoklu lineer regresyon modeli ve onun alışılmış en küçük kareler tahmini, hiç şüphesiz istatistikte yaygın şekilde kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yöntem bağımlı değişken ile açıklayıcı değişkenler arasındaki ilişkiyi tahmin etmeye olanak sağlar. Genellikle pratikte klasik koşulların geçerli olmadığı görülür. Tüm bu klasik koşulların sağlanamamasının en küçük kareler (EKK) yöntemi üzerinde etkisi olmamasına rağmen, istatistik test sonuçları ve EKK in özellikleri etkilenir. Özellikle, y nin elemanları eşit olmayan varyansa sahip ve/ya da ilişkili olduklarında, var(y) artık skaler varyans-kovaryans matris değildir. Böylece EKK tahmin edici lineer yansız tahmin ediciler sınıfı içinde olmayı garanti edemez. Pratikte, y nin doğru özelliklerini bilmekte zorlanırız. Bu nedenle var(y) daha genel formda olduğunda geçerli tahmini incelemek önemlidir. Bu tezde, var(y) matrisi skaler varyans-kovaryans matrisi olmadığı durumda, tahminin etkinliğini geliştirmek için genelleştirilmiş en küçük kareler yöntemi tanıtılmış ve görünüşte ilişkisiz regresyon (SUR) ve heteroscedastic modellerde uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The multiple linear regression model and its estimation using ordinary least squares (OLS) is doubtless the most widely used tool in statistics. It allows to estimate the relation between a dependent variable and a set of explanatory variables. Generally, it is seen that the classical conditions need not hold in practice. Although these classical conditions have no effect on the OLS method, they do affect the properties of the OLS estimators and resulting test statistics. In particular, when the elements of y have unequal variances and/or are correlated, var(y) is no longer a scalar variance-covariance matrix and hence there is no guarantee that the OLS estimator is the most efficient within the class of linear unbiased (or the class of unbiased) estimators. In practice, we hardly know the true properties of y. It is therefore important to consider estimation that is valid when var(y) has a more general form. In this thesis, the method of generalized least squares (GLS) is introduced to improve upon estimation efficiency when var(y) is not a scalar variance-covariance matrix and its applications to seemingly unrelated regression (SUR) and heteroscedastic models are analyzed.