Domateste olgunluğun fiziko-mekanik özellikler üzerine etkisi
Effect of maturity on physico-mechanical properties of tomato
  1. Tez No: 307733
  2. Yazar: MELİH YAVUZ ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, domatesin fiziko-mekanik özellikleri üzerine olgunluğunun etkisini belirlemek amacıyla sıkıştırma test düzeneğinde testler yapılmıştır. Denemeler sonunda domateslerin biyolojik akma noktası görülmediğinden kabuk yırtılma noktası için, deformasyon oranı, kuvvet, elastiklik modülü, deformasyon enerjisi, sertlik, penetrasyon enerjisi, gibi bazı mekanik özellik değerleri belirlenmiştir. SPSS istatistik programında Duncan çoklu karşılaştırma testleri yapılmıştır. Elastiklik derecesi kırmızı ve yeşil domatesler için önemli bulunmuştur. Deformasyon oranı farklı olgunluktaki domatesler için önemli bulunmuştur. Elastisite modülü ise kırmızı ve dönüşüm aşamasındaki domatesler de aralarındaki fark önemsizken yeşil domatesler için önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, to determine the effect of the maturity of tomato physico-mechanical properties on compression test, bench tests were performed in a series. Trials to the point of tearing the shell is not detected at the end of the pour point of biological tomatoes, deformation, strength, modulus of elasticity, mechanical properties such as deformation energy, toughness, penetration energy were determined. Duncan's multiple comparison tests were performed using SPSS. Red and green tomatoes were significant for the degree of elasticity. Tomatoes were important for the maturity of different deformation ratio. The modulus of elasticity of the red and turning tomatoes, green tomatoes are also important for the difference between them was not significant.