Estimation of uncertainty of individual steps in pesticide residue analysis
Pestisit analiz aşamalarında belirsizliklerin tahminlenmesi
  1. Tez No: 293870
  2. Yazar: PERİHAN YOLCI ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARPAD AMBRUS, PROF. DR. DİLEK BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
Pestisit kalıntılarının ulusal ve uluslararası seviyelerde kontrolü için güvenilir ve karşılaştırılabilir analitik verilere ihtiyaç vardır. Bu da valide edilmiş metotların kullanılmasıyla ve etkili bir iç kalite kontrol ve kalite güvence sisteminin uygulanmasıyla gerçekleşir. Sonuçların doğru bir şekilde yorumlanması için tüm ölçüm aşamalarına ait belirsizlik değeri hesaba katılmalıdır. Günümüze kadar analistler çoğunlukla, kapsamlı metot validasyonu ve yeterlilik testleri ile gerçekleştirilen ve ölçüm sonuçlarının standart sapması olarak ifade edilen analiz kısmına ait belirsizliklerin hesaplanması üzerine yoğunlaşmışlardır. Ancak bu yöntemlerle elde edilen belirsizlik, çok iyi homojenize edilmiş analiz porsiyonlarının deneysel verilerinden hesaplandığından numune alma, numune hazırlama, numune boyutunu azaltma ve numune homojenizasyonu gibi analiz aşamalarında oluşacak değişkenliklere dair bilgi sağlamamaktadır. Pestisit kalıntı analiz aşamalarında oluşan belirsizliklere ait bilgiler çok sınırlıdır.Bu çalışma kapsamında gerçekleştirilen tarla denemeleri, FAO/IAEA tarafından desteklenen ve ana amacının numune alma belirsizliğinin hesaplanması olan bir araştırma programının kapsamında gerçekleştirilmiştir. Belirsizliklere ait deneysel çalışmalar IAEA Laboratuvarlarında yapılmıştır.Bu çalışmanın amaçları aşağıdaki hususları kapsamaktadır;Numune alma belirsizliğinin hesaplanmasında kullanılan pestisit kalıntı verilerinin elde edilmesi için, dünyanın farklı kesimlerinde normal tarımsal ve iklimsel koşulları temsil eden tarla denemelerini gerçekleştirmek,Rastgele paçal numunelerin birincil numunelerden oluşturulmasını ve numune alma belirsizliğinin hesaplanmasını sağlayacak iki ayrı modelin uygulanabilirliğini test etmek,Yapraklı sebzelerdeki numune alma belirsizliğini hesaplamak ve paçal numunelerdeki ortalama kalıntı miktarının dağılımını karakterize etmek,Pestisit kalıntı analizlerindeki numune alma, numune hazırlama, numune boyutunun küçültülmesi, numune homojenizasyonu ve kalibrasyon aşamaları gibi belirsizlik verilerinin az olduğu aşamalardaki belirsizlik kaynaklarını tanımlamak ve bu aşamaların tüm ölçüm işlemine ait birleşik belirsizliğe katkısını hesaplamak,Pestisit kalıntı analizlerinde miktarı bilinmeyen numune için kullanılan kalibrasyon aralığına normal ve ağırlıklı lineer regrasyonu uygulamak,Numune hazırlanması, numune boyutunun küçültülmesi ve numune homojenizasyonu gibi aşamalardan kaynaklanan değişkenliğin boyutunu irdelemek ve analistlerin bu aşamaları kontrol etmeleri ve bu aşamaların çeşitli ürün-pestisit kombinasyonundan elde edilen ölçüm sonucunun birleşik belirsizliğinin hesaplanmasındaki gerekliliğine dikkatlerini çekmek için, seçilmiş ürünlerde örnek teşkil edecek laboratuvar çalışmaları gerçekleştirmektir.Pestisit kalıntılarının tespit edilmesi sürecindeki, değişik aşamalara ait belirsizliğin detaylı bir şekilde irdelenmesi bu tezin kapsamı dışındadır, çünkü bu belirsizlikler diğer nedenlerin yanında ürünün olgunluğu, çeşidi, laboratuvar ekipmanı ve analistlerin tecrübelerinden de etkilenmektedirler.Bu çalışma literatürde var olan bilimsel verileri ve tez danışmanlarının önceki tecrübelerini dikkate alarak oluşturulmuştur. Birim üründeki kalıntıların değişkenliklerine ilişkin yapılan önceki çalışmalar; bir tarladaki kalıntının dağılımın, aktif maddenin uygulanma şartlarının, uygulanma sırasındaki tarımsal ve çevresel koşulların, ürünün şeklinin, büyüklüğünün ve yoğunluğunun çok etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Diğer taraftan, uygulama ile hasat arasında geçen zamanda ürün büyüklüğü sabit kaldığı için değişkenlik de bu süreçten etkilenmemektedir.Bu çalışmada kullanılan yöntemler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;Tarla denemeleri. Yapraklı sebzelerde pestisit kalıntılarının dağılımını ve numune almadan gelen belirsizliklerini çalışmak için 4 adet lahana, 3 adet marul, 2 adet hindiba ve 2 adet kıvırcık lahana tarla denemesi, Avusturya, Macaristan, İtalya, Malezya ve Filipinlerde gerçekleştirilmiştir. Farklı ülkelerdeki tarla denemelerini ve numune analizlerini gerçekleştirmek üzere FAO/IAEA ile daha önceden başarılı projeler yapmış kurumlar seçilmiştir. Çalışma yürütücüleri çalışma planlarını uygulayabilmek ve doğru bir şekilde yorumlayabilmek için bir haftalık yoğun eğitimlere tabi tutulmuşlardır. Çiftçiler, tarla denemelerini o ülkenin normal tarımsal şartlarında ve o ülkede ruhsatlı bitki koruma ürünleriyle gerçekleştirmiştir. Çalışma yürütücüleri, sadece son pestisit uygulanması sırasında çiftçileri yönlendirmiş ve önceden rastgele olarak belirlenmiş pozisyonlarındaki örnekleri kendi personelleriyle almışlardır. Tarlalara uygulanan 12 pestisit aktif maddesi; 7 organofosforlu, 1 sentetik peritroiti, 2 organikklorlu ve 2 tanede diğer gruplara ait pestisitleri içermiştir. Rastgele numune alma ile her sahadan 120 birincil numune alınmıştır. Numuneler önceden valide edilmiş gaz kramotografik yöntem ile analizlenmiştir. Bu denemeler farklı çevresel ve tarımsal koşullarda yetişen büyük çaplı gıdaları ve yapraklı sebzeleri temsil etmiştir. 2326 tane kalıntı ve 678 tane metot performans verileri ile birincil ve paçal numunelerdeki dağılım incelenmiştir.Birincil Numunelerin Analizi. Numuneler laboratuvarın kendi iç metoduyla veya geniş kapsama sahip olan valide edilmiş Avrupa Standart metotlarıyla (QUECHER) analiz edilmiştir. Çalışma süresince kullanılan prosedürlerin uygunluğu Kodeks Alimentarious Komisyonu ve AB Komisyonu tarafından ortaya konan metot performans kriterleri ile kontrol edilmiştir. Bu kriterleri karşılayan metotlara kapsamlı iç kalite kontrol çalışmaları uygulanmıştır (678 adet metot performans verisi).Rastgele paçal numunelerin alımının modellenmesi. Numunelerdeki pestisitlerin dağılımını ve numunelerdeki ortalama kalıntı miktarlarının standart sapmasıyla karakterize edilen numune alma belirsizliğini incelemek amacıyla iki model kullanılmıştır. Model 1 numune alma belirsizliği, ana popülâsyondan rastgele olarak ve yerine koyma yöntemiyle paçal numune alımına dayanmaktadır. Kodeks numune alma prosedürüne uygun olarak numune alma belirsizliğini hesaplamak için belirli adet (5, 10 ve 25) birincil numune içeren 300 adet paçal numuneler oluşturulmuştur. Model 2'de numune alma belirsizliği ve aralığı, 8, 10, 12, 20 ve 30'lu 1000 adet eşli paçal numune alınması metoduna dayanmıştır. Rastgele örneklerin alınması ve ara hesaplamaların yapılması için bu tarz çalışmalara özel olarak oluşturulmuş bir Excel Makro program kullanılmıştır. Değişik seviyelerdeki kalıntı oranlarını karşılaştırabilmek için birincil ve paçal numunelerden hesaplanmış bağıl standart sapma kullanılmıştır.Paçal numunelerdeki ortalama kalıntının dağılımın normal, log-normal, gamma, ve Weibull dağılımlarına uyumluluğu Statgraphics Centurion XV.II, Statistica (Version 9.0) gibi istatiksel paket programlarıyla test edilmiştir. Sonuçların pratikteki kullanımına ait metotlar bu çalışmanın kapsamı dışındadır.Numune hazırlamadan gelen hata. Numune hazırlamadan gelebilecek olan olan muhtemel hatalar, laboratuvar analizinden birkaç gün öncesine denk gelen hasat sonrasında sistemik bir pestisit olan Benomyl ile işlem görmüş papaya meyvesinin kabuk ve meyvesin analiziyle irdelenmiştir. Pestisit uygulaması ve analizi arasında geçen zaman çok az olduğundan pestisitin kabuktan meyvesine geçişi sınırlı miktarda olmuştur ve buda pestisit dağılımının düzensiz olmasına neden olmuştur. Dolayısıyla kabuk ve meyvenin ayrılmadan sonraki oranı bu kısımlarda ölçülen kalıntı miktarını da etkilemiştir. Seçilen bu model, kalıntı miktarlarının değişkenliklerinin numune hazırlamanın uygun bir şekilde yapılmasına bağlı olduğunu göstermekte kullanılabilir.Numune boyutunun küçültülmesinden doğan belirsizlik. Numune boyutunun küçültülmesi sırasında ortaya çıkan belirsizliği tahminlemek için seçilmiş ekmek meyvesi ağacı eş merkezli 5 parçaya, papaya ve büyük çaplı salatalıklar ise eş merkezli 2 parçaya bölünmüştür. Bu kısımlar HPLC-UV dedektör ile ayrı ayrı analizlenmiştir. Daha sonra, her laboratuar numunesinden rastgele bir parça alınarak alt-numuneler elde edilmiştir. 50 alt-numune EXCEL de oluşturulan makro ile elde edilmiştir. 50 alt-numunedeki kalıntılardan elde edilen varyasyon katsayısı, numune boyutu küçültmeden kaynaklanan belirsizliği vermiştir.Numune işlemeden gelen belirsizlik. İstatistiki olarak iyi karıştırılmış bir analitik numuneden analitik test numunelerinin alınmasından kaynaklı hata, seçilmiş ürün yüzeylerine 14C-işaretli chlorpyrifos uygulanması ile irdelenmiştir. Bir parçalayıcıda gerçekleştirilen homojenizasyondan sonra, 5-5 lik küçük ve büyük test porsiyonları alınmıştır ve pestisit kalıntısı hızlı ve tekrarüretilebilir ölçüm sonucu sağlayan sıvı distilasyon tekniği ile ölçümüştür.Ekstraksiyon ve temizlemeden kaynaklanan belirsizlik. Ekstraksiyon ve temizleme aşamalarından kaynaklanan belirsizlikleri ve bu aşamaların etkinliğini incelemek için, homojen edilmiş analitik porsiyonlara 14C-işaretli chlorpyrifos eklenmiştir. Esktraksiyon ve temizleme sonrası alınan numunelerde 14C-işaretli chlorpyrifosun spesifik radyoaktivitesi sıvı sintilasyon ölçüm cihazı (LSC) ile ölçülmüştür. Bu aşamaların belirsizliği her bir aşamanın geri kazanımlarının varyasyon katsayısının alınmasıyla karakterize edilmiştir.Kalibrasyon eğirisinin belirsizliği. Çok noktalı kalibrasyona dayanarak tahmin edilen analit konsantrasyonundaki belirsizlik, 63 farklı partinin analizi sırasında elde edilen 721 tane GC-ECD, GC-NPD, HPLC-UV ve GC-MS kalibrasyon eğrisi ile hesaplanmıştır. Tahminlenen örnek konsantrasyonunun rölatif belirsizliği ağırlıklı lineer regresyon (WRL) ve sıradan lineer regresyon (ORL) yöntemlerinin her ikisiylede hesaplanmıştır.Bu çalışmadan elde edilen yeni bilimsel sonuçlar aşağıdaki gibi sıralanmıştır;Numune alma dağılımı. Birim üründeki kalıntının dağılımı pozitif bir sapma göstermektedir ve pozitif sapma gösteren dağılımlara da uygulanabilen merkezi limit teoremiyle uyumlu olarak numune sayısının artması ile daha simetrik olmuştur. Paçal numunelerin ortalama kalıntı miktaraları arasındaki varyasyonun birincil numunlerde gözlemlenen varyasyondan daha az olduğu görülmüştür. Bir parsel içindeki kalıntı varyasyonu, tüm tarladaki varyasyondan daha az olabilmektedir. Bu nedenle, numune alma bütün alanı yeteri derecede temsil edecek şekilde rastgele yapılmalıdır.Ortalama kalıntı miktarının olasılık fonksiyonlarına uygunluğu için yapılan irdeleme Weibull, lognormal, gamma ve normal dağılımın azalan bir sırayla en uygun sonucu verdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu uygunluk değişik numune popülasyonlarında değişkenlik göstermiştir ve hiç bir fonksiyon genel bir uygulama için önerilememektedir. Pestisit kalıntıları bir tek dağılım fonksiyonu ile açıklanamamaktadır. Bu sonuçlar, 5 ve 10 numune büyüklüğündeki paçal numunelerin normal dağılımla ifade edilmesinin dağılımın üst kısmında bulunan kalıntı seviyesinin değerinin altında hesaplanmasına neden olabilecektir. Bu da kalıntıların MRL ile uygunluğunun test edilmesinde yanlış sonuçlar doğurmasına neden olacaktır. Tarımsal ürünlerin ihraç edilmeden veya marketlerde sunulmadan önce gerçekleştirilen uygunluk değerlendirme metotlarını geliştirmek için normal dağılımdan sapmanın etkisi incelenmelidir.Değişik büyüklüklere sahip paçal numune popülasyonları ve birim ürünlerdeki kalıntıların CVS arasında önemli bir farklılık gözlenmemiştir. Buda pestisit kalıntılarına ait dağılımın ortalama kalıntı miktaryla, aktif maddenin fiziko-kimyasal özellikleriyle ve pestisit uygulamasıyla hasat arasında geçen süreye bağlı olmadığı sonucunu ortaya çıkarmıştır. Yapraklı gıdalardaki pestisit kalıntılarına ait bağıl standart numune alma belirsizliği numune büyüklüğü 1, 5, 10 ve 25 için sırasıyla 47, 22, 16 ve 10% olarak bulunmuştur. Birincil numuneler ile paçal numunelerin Model 1 ile elde edilen numune alma belirsizlikleri arasında doğrusal korelasyon bulunmuştur. Birincil numunelerdeki pestisit kalıntı dağılımı genel normal dağılım göstermemesine rağmen, merkezi limit teoremi uygulanabilir olduğu gözlemlenmiştir. Dolayısıyla, yapraklı sebzelerde Kodeks numune alma prosedürünün uygulanmasında numune büyüklüğüne (n) bağlı olarak numune alma belirsilizliği 0.47/?n olacaktır. Buda ürünlerin satışa sunulmadan önce uygunluk değerlendirilmesinde gerekli olan numune alma prosedürlerinin optimize edilmesini sağlamaktadır.Model 2 ile tahminlenen numune alma belirsizliğinin güven aralığı, eşli paçal numune sayısının 8 den 30'a artırılması ile azaldığı gözlenmlenmiştir. EURACHEM rehberi tarafından önerilen minimum 8 eşli paçal numune sayısında hesaplanan belirsizlik aralığının çok geniş olduğu ve uygunluk değerlendirme işlemleri için çok uygun olmayacağı gözlenmiştir. Lineer regresyon analizi Model 1 ve Model 2 arasında doğrusal bir ilişkinin olduğunu göstermektedir (R2=0.9376) ve her iki yönteminde numune alma belirsizliğini hesaplamada kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.Numune hazırlamanın belirsizliğe ve sonuçların doğruluğuna etkisi. Papaya numunelerinin kabuk ve meyvesindeki karbendazim olarak ölçülen benomyl kalıntı miktarı sırası ile 0.178 mg/kg ve 1.325 mg/kg ve 0.025 ile 0.087 mg/kg arasında değişmektedir. Papayanın soyulması sırasında benomyl oranı % 41 ile % 83 arasında düşmüştür. Numune hazırlamadan kaynaklı hataların irdelenmesi bu aşamaya ait standart ve muntazam bir protokol hazırlanmasının önemini vurgulamayı sağlamıştır, böylece ölçüm belirsizliğine numune hazırlamadan kaynaklanacak ölçülemeyen ve kontrolsüz etkilerin olası etkileri azaltılabilecektir.Numune boyutunun azaltılmasından kaynaklı hatalar. Ekmek ağacı meyvesi ve salatalık numunelerinin dikey kesitler halinde parçalanması ve bir dilimin alınmasıyla elde edilen alt numunelerin belirsizliğinin % 17-21 arasında olduğu gözlemlenmiştir. Diğer taraftan, papaya numunelerinde aynı deney desen ile % 7 belirsizlik elde edilmiştir. Bu farklılıkta, daha homojen kalıntı dağılımına neden olan hasat sonrası daldırma işleminin etkisi vardır.Numune işleme belirsizliği. Numune işleme aşamasının etkinliği ?numune işleme sabiti (Ks) ile tanımlanmıştır. Oda sıcaklığında yapılan homojenizasyona ait ?numune işleme katsayısı?nın 0.861 kg ve 2.732 kg arasında değiştiği ve ortalama 1.41 kg değerini aldığı saptanmıştır. Ks değeri belirlendikten sonra numune işleme belirsizliği değişen analiz porsiyonları ağırlıklarında (CVSp) hesaplanmaştır. 30 gramlık numunelerin işlenmesinden kaynaklı belirsizliğinin % 3.48-9.51'e değiştiği gözlemlenmiştir.Ekstraksiyon ve temizleme aşamalarının belirsizliği. Etilasetat kullanılarak yapılan ekstraksiyonlarda belirsizliğin % 0.77-5.89 arasında değiştiği saptanmıştır. Domates, elma, yeşil fasulye ve salatalığın QuEChERS yöntemiyle temizlenmesi sırasıyla % 1.47, % 1.26 ve % 1.37 belirsizlik doğurmuştur. En yüksek belirsizlik ise % 4.8 değeri ile salatalıkta gözlenmiştir. GPC ile yapılan temizleme işleminin belirsizliği % 5.27-13.10 arasında değişmiştir. QuEChERS ile yapılan temizleme işleminin belirsizliğinin GPC den daha az olduğu saptanmıştır.Kalibrasyon eğrisinin belirsizliği. Kalibrasyonun aralığından bağımsız olarak, en düşük kalibrasyon düzeyinde (LCL) kalibrasyon eğrisinden gelen belirsizlik OLR için % 0.3-113.7, WLR için % 0.2-22.1 arasındadır. Kalibre edilmiş aralığın 1/3'ünde veya üstünde, kalibrasyon eğrisinin belirsizliği OLR için % 0.1-16.3 ve WRL için % 0-12.2 arasında değişmektedir. Bu noktalarda WRL veya OLR ile elde edilen belirsizlikler arasında çok fazla farklılık olmadığı gözlenmiştir.Pestisit kalıntı analiz sonuçlarında belirsizlik, numune alma, numune boyutu küçültme, numune hazırlama, numune işleme, ekstraksiyon, temizleme ve kromatografik belirleme aşamalarındaki performanstan etkilenmektedir. Kodeks standard numune alma prosedürü yapraklı sebzeler için uygulandığında, yapraklı gıdalarda pestisit analizlerindeki toplam bağıl belirsizlik % 20-40 oranında beklenebilir. Bu aralık sadece kalibrasyon aralığının 1/3 ü veya 1/3 yukarısında ve test porsiyonunun 30 g üstünde olduğu durumlarda uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The control of pesticide residues at national and international level requires reliable and comparable analytical data that can be fulfilled by applying validated methods and implementing an effective internal quality control and quality assurance system in the testing laboratories. For the correct interpretation of the results, the uncertainty of the whole measurement process should be taken into account. Until now, the analysts concentrated mainly on the quantification of the uncertainty of the analysis expressed as the standard deviation of the measured values, which was done through extensive method validation, proficiency tests, and collaborative studies. None of them provides information on the variability of the results deriving from the preceeding steps, such as sampling, sample preparation, sample size reduction, sample processing, because they are preformed with weighed test portions or analyzing carefully homogenized materials provided by the study organizers. Very limited information is available on the uncertainty of the other steps of residue analysis.The field trials performed within the present work were part of a coordinated research progamme sponsored by FAO/IAEA with the primary objective of estimation of uncertainty of sampling. The research on other aspects of uncertainty was carried out in the laboratory Agrochemicals Unit of IAEA.Specific objectives of this study were:performing field trials on selected crops representing the normal agricultural practice, climatic conditions at different parts of the world in order to obtain residue data in crop units suitable for the estimation of sampling uncertainty.testing the applicability of two models for generation of random composite samples from the individual crops (primary samples) taken randomly from commercial fields, and estimation of uncertainty of sampling.quantification of uncertainty of sampling of leafy vegetables, and characterisation of the nature of the distribution of average residues in composite samples.stepwise identification of the uncertainty sources and estimation of their contributions to the combined uncertainty of the whole measurement process of pesticide residue analysis with special emphasis on processes with limited information such as sampling, sample preparation, sample size reduction, sample processing, and calibration of the chromatographic system.the applicability of ordinary and weighted linear regression for wide calibrated concentration range normally used in analysis of pesticide residues in samples of unknown origin was assessed.conducting specific laboratory tests, as examples, on selected crops to demonstrate the likely magnitude of variability of residues which may derive from sample preparation, sample size reduction and physical limitations of sample homogenization and to draw the attention of the analysts to the importance of proper control of these steps and the need for their inclusion in the assessment of the combined uncertainty of the measurement results obtained from various crop-pesticide residue matrices.The comprehensive assessment of uncertainty deriving from various steps of the residue determination process was out of the scope of this thesis, as their uncertainty may be influenced among others by many varying parameters such as the maturity and variety of the crops, the laboratory equipment