Buğday samanı içeren rasyonlarda nişasta ve protein düzeyinin süt verimi ve kompozisyonuna etkileri
Effects of dietary starch and protein levels containing wheat straw as forage source on milk yield and composition of dairy cows
  1. Tez No: 307737
  2. Yazar: MUSTAFA GÜÇLÜ SUCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÖRGÜLÜ, YRD. DOÇ. DR. UĞUR SERBESTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, kaba yem kaynağı olarak sadece buğday samanıyla beslenen süt ineklerinde rasyon nişasta ve protein düzeylerinin verim ve süt kompozisyonu üzerine etkisi incelenmiştir. Her denemede 28 baş Siyah Alaca süt ineği (deneme 1 ve deneme 2de sırasıyla, sağılan gün sayısı: 41±31.5 ve 82±24 gün, süt verimi 30.4±3.49 ve 29.0±2.22) kullanılmıştır. Denemelerde nişasta ve proteinin 2 farklı düzeyi 2 x 2 faktöriyel tertipte (deneme 1de nişasta düzeyleri: %14 ve %22, protein düzeyleri: %15 ve %18, deneme 2?de nişasta düzeyleri: %16 ve %27, protein düzeyleri: %16 ve %18) test edilmiştir. Deneme 1 ve 2de toplam karışım rasyon (TMR) içerisindeki konsantre yem:buğday samanı oranı sırasıyla 70:30 ve 75:25 şeklinde düzenlenmiştir. Her iki denemede 2 hafta adaptasyon ve 4 hafta very alma periyodu olmak üzere 6 hafta sürmüştür. Her iki denemede de muameleler kuru madde tüketimini (KMT) etkilememiştir (P> 0.05). Deneme 1?de rasyon protein düzeyi (P>< 0.01), deneme 2de ise rasyon nişasta düzeyi (P< 0.05) süt verimini artırmıştır. Süt üre-N konsantrasyonu her iki denemede de rasyon nişasta ve protein düzeylerinden etkilenmiştir. Ancak nişasta ve protein ortak etkisi saptanmamıştır. Her iki denemede de rasyon protein düzeyi azot kullanım etkinliğini (süt N / N tüketimi) kötüleştirmiştir (P< 0.01). Rasyon nişasta düzeyi deneme 2?de azot kullanım etkinliğini iyileştirmiştir (P< 0.01). Sonuç olarak, kaba yem olarak buğday samanı içeren TMR?lerle beslenen süt inekleri nişaşta düzeyi %18?den az olduğunda yüksek protein içeren (%17) rasyonlara daha iyi yanıt vermiştir. Ayrıca, buğday samanına dayalı besleme rejimlerinde süt verimini korumak için rasyon nişasta düzeyinin %27den fazla olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Two trials were conducted to determine the effect of dietary starch and protein levels on production performance and milk composition of dairy cows fed only wheat straw as a source of roughage. Twenty eight Holstein cows (averaged 41±31.5 and 82±24 days in milk, and 30.4±3.49 and 29.0±2.22 kg/d milk yield, for Trial 1 and 2, respectively) in each trial were used in a complete randomized design with a 2 x 2 factorial arrangement of two starch (14 vs. 22% in the Trial 1 and 16 vs. 27% in the Trial 2) and protein (15 vs. 18% in the Trial 1 and 16 vs. 18% in the Trial 2) levels. The TMR consisted of 70:30 and 75:25 concentrate : wheat straw in the Trial 1 and 2, respectively. Both trials were lasted 6 weeks. Dry matter intake was not affected (P> 0.05) by the dietary treatments in both trials. Milk yield increased with increased dietary protein level in the Trial 1 (P< 0.01) and dietary starch level in the Trial 2 (P< 0.01). In both trials, milk urea nitrogen concentrations were affected by dietary protein and starch levels, but there was no interaction effect. Nitrogen efficiency (Milk N / N intake) was reduced by increase in dietary protein level (P< 0.01) in the both trials, but it was improved by increased dietary starch level in the Trial 2 (P< 0.01). In conclusion, the cows fed TMR based on wheat straw responded better to high dietary protein (17%) when the starch level less than 18%. The results, also, revealed that starch level in the diets based on wheat straw should be increased above 27% to maintain milk yield.