Çözücüsüz ortamda mannich bazlarının tek- kap sentezi
One-pot synthesis of mannich bases under solvent-free conditions
  1. Tez No: 307738
  2. Yazar: ONUR DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİFE SULTAN GİRAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Mannich tepkimesi ß-amino ketonların ve aminlerin (Mannich bazları) sentezlenmesi için en önemli klasik metodlardan ve en önemli C-C bağı oluşturan tepkimelerden biridir. Mannich bazları çok yönlü sentetik ara ürünlerdir. Bu ara ürünler bir çok kullanışlı ve değerli türevlere kolayca dönüşebilir. Ayrıca Mannich bazları doğal ürünlerin sentezinde ve bir çok farmakolojik üretim işlemlerinde de sık sık kullanılmaktadır. Bu çalışmada, çözücüsüz ortamda Mannich bazlarının tek-kap sentezi üzerinde çalışıldı. Tek-kap üç bileşenli tepkime; aromatik aldehitler, ß-dikarbonil bileşikleri, ß-ketoesterler veya malonatlar ile primer aromatik veya alifatik aminler arasında gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda Mannich bazlarının sentezi için basit, temiz ve çevreci bir yol geliştirilerek yöntemin çeşitli Mannich ürünlerinin sentezinde iyi verimlerle uygulanabildiği görülmüştür. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları infrared ve nükleer magnetic rezonans spektroskopisi ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mannich reaction is one of the most important classical methods for the synthesis of ß-amino ketones and aldehydes (Mannich bases). This reaction is also one of the most important C-C bond formation reactions in organic chemistry. Mannich bases are versatile synthetic building blocks, since they can be easily converted into a wide range of useful and valuable derivatives. Furthermore, Mannich bases are often used as the key step in numerous pharmaceutical production processes and in the synthesis of natural products. In this research work, one-pot synthesis of Mannich bases under solvent-free conditions were worked on. One-pot three component reaction were carried out between aryl aldehydes, ß-dicarbonyl compounds, ß-ketoesters or malonates and primary aromatic or aliphatic amines. As a result of the experiments, a simple, clean, and environmentally friendly process is developed for Mannich bases and this process can be easily applied for synthesis of different Mannich products with good yield. The structures of all synthesized compounds have been characterized by infrared and nuclear magnetic resonance spectroscopy methods.