Türk inşaat sektörü çalışanlarının kişilik özelliklerinin, örgütsel bağlılık ve iş tatmini ile ilişkisi
Relationship between personality traits, organizational commitment and job satisfaction of Turkish construction industry professionals
  1. Tez No: 307739
  2. Yazar: GÖZDE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
Bu tez çalışmasında, Türk inşaat sektörü çalışanlarının iş tatmini ve örgütsel bağlılıklarının araştırılması amacıyla kamu ve özel sektörde çalışan mimar ve inşaat mühendislerine anket çalışması yapılmıştır. Mimar ve inşaat mühendislerinin kişilik özellikleri, iş tatmini, mesleğe bağlılık ve örgütsel bağlılık düzeyleri belirlenmiş ve bu değişkenlerin sosyo-demografik değişkenler ve birbirileri ile olan ilişkileri sorgulanmıştır. Literatür bulgularına dayandırılarak oluşturulan model Yapısal Eşitlik Modellemesi yöntemi ile test edilmiş; kişilik ve mesleğe bağlılığın örgütsel bağlılığı iş tatmini aracılığı ile etkilediği belirlenmiş; Türk inşaat sektörü çalışanlarının örgütsel bağlılıklarını arttırmak için çalışanların iş tatminlerini arttırmaya yönelik politikaların benimsenmesi ve motive edici stratejiler geliştirilirken, çalışanın demografik ve kişilik özellikleri ile bir bütün olarak düşünülmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a questionnaire survey has been conducted to architects and civil engineers in order to investigate job satisfaction and organizational commitment of Turkish construction industry professionals. Personality traits, job satisfaction, professional commitment and organizational commitment levels of architects and civil engineers were determined and the relationships between these variables with both each other and with socio-demographic characteristics were examined. The conceptual model which was based on literature findings, has been tested by utilizing Structural Equation Modeling and the mediating effect of job satisfaction on the relationship between both the personality traits and the professional commitment of construction professionals with organizational commitment were determined. The results of this study showed that employers should adopt policies to increase job satisfaction of employees which associate to employees? demographic and personality traits in order to increase organizational commitment of Turkish construction industry professionals.