Development of new congestion control algorithms for broadcast based multiprocessor architectures with multiple input queues
Birden fazla giriş kuyruğuna sahip yayım tabanlı ve çoklu mikroişlemcili mimariler için yeni tıkanıklık kontrolü algoritmalarının geliştirilmesi
- Tez No: 307740
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH AKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezde, 64 düğümlü SOME-Bus ağının performansını arttıracak bir tıkanıklık kontrolü algoritması önerilmiştir. Tıkanıklık kontrolü algoritması, benzetim metodu ve OPNET Modeler kullanılarak birçok yapay trafik modeli altında test edilmiştir. Ortalama işlemci verimi, kanal kuyruğunda ortalama bekleme süresi, giriş kuyruğunda ortalama bekleme süresi ve ortalama ağ cevap zamanı gibi performans kriterleri, algoritmadan önce ve sonra olmak üzere iki durum için de ölçülmüştür. Sunucu-İstemci trafik modelinde önerilen algoritma ortalama işlemci verimini, 4 adet iş parçacığı kullanıldığında, %1.59 ile %12.57; 8 adet iş parçacığı kullanıldığında, %1.21 ile %13.91 arasındaki oranlarla yükseltmiş olup; kanal kuyruğunda ortalama bekleme süresini ise 4 adet iş parçacığı kullanıldığında, %3.47 ile %16.17; 8 adet iş parçacığı kullanıldığında, %6.18 ile %25.02 arasındaki oranlarla düşürmüştür. Giriş kuyruğunda ortalama bekleme süresini 4 adet iş parçacığı kullanıldığında, %2.41 ile %19.29; 8 adet iş parçacığı kullanıldığında, %4.38 ile %27.85; ortalama ağ cevap zamanını ise 4 adet iş parçacığı kullanıldığında, %2.85 ile %21.07; 8 adet iş parçacığı kullanıldığında, %4.99 ile %30.27 arasındaki oranlarla düşürmüştür. Asenkron Mesaj Geçişi trafik modelinde ise önerilen algoritma ortalama işlemci verimini, 4 adet iş parçacığı kullanıldığında, %1.86 ile %13.75; 8 adet iş parçacığı kullanıldığında, %1.04 ile %13.91 arasındaki oranlarla arttırmış olup; kanal kuyruğunda ortalama bekleme süresini ise 4 adet iş parçacığı kullanıldığında, %4.26 ile %18.07; 8 adet iş parçacığı kullanıldığında, %10.55 ile %29.53 arasındaki oranlarla azaltmıştır. Giriş kuyruğunda ortalama bekleme süresini 4 adet iş parçacığı kullanıldığında, %4.63 ile %22.06; 8 adet iş parçacığı kullanıldığında, %5.67 ile %30.22; ortalama ağ cevap zamanını ise 4 adet iş parçacığı kullanıldığında %17.53 ile %44.71; 8 adet iş parçacığı kullanıldığında, %31.16 ile %52.09 arasındaki oranlarla azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a congestion control algorithm to improve 64-node, 2-Dimensional (2-D) Simultaneous Optical Multiprocessor Exchange Bus (SOME-Bus) performance is proposed. The congestion control algorithm is tested via simulation under several synthetic traffic patterns using Optimized Network Engineering Tool (OPNET) Modeler. Performance measures such as average processor utilization, average channel waiting time, average input waiting time and average network response time have been collected before and after applying the algorithm. For Client-Server traffic model, the proposed algorithm is able to increase the average processor utilization, between 1.59% and 12.57% with 4 threads, and between 1.21% and 13.91% for 8 threads; decrease the average channel waiting time between 3.47% and 16.17% with 4 threads, and between 6.18% and 25.02% for 8 threads; the average input waiting time between 2.41% and 19.29% with 4 threads, and between 4.38% and 27.85% for 8 threads; the average network response time between 2.85% and 21.07% with 4 threads, and between 4.99% and 30.27% for 8 threads. For Asynchronous Message Passing traffic model, the proposed algorithm is able to increase the average processor utilization between 1.86% and 13.75% with 4 threads, and between 1.04% and 13.91% for 8 threads; decrease the average channel waiting time between 4.26% and 18.07% with 4 threads, and between 10.55% and 29.53% for 8 threads; the average input waiting time between 4.63% and 22.06% with 4 threads, and between 5.67% and 30.22% for 8 threads; the average network response time between 17.53% and 44.71% with 4 threads, and between 31.16% and 52.09% for 8 threads.