Akdeniz bölgesinde çevre ve deniz ürünlerinde radyonüklid metroloisi
Radionuclide metrology in the fields of environment and sea food in mediterranean region
  1. Tez No: 307741
  2. Yazar: MUHAMMET KARATAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YEĞİNGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada genel olarak çevresel doğal kaynaklarda bulunan doğal radyoaktivite değerlerinin tayin edilmesi ve bu doğal kaynaklardan yayınlanan farklı tipteki radyasyon ölçümleri ile bir yerin veya bir bölgenin doğal temel radyasyon seviyelerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Su Numunelerinde, Packart-Tri Carb 2900 TR Sıvı Sintilasyon Sayıcı (LSC) kulanılarak, Mersin İli Merkez İlçe ve Mahallerinde ayrıca Gülnar-Akkuyu arasındaki farklı yerleşim yerlerindendeki içme sularında trityum aktivitesi tespit edilmiş ve sonuçları Dünya Sağlık Örgütü, Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu ve Sağlık Bakanlığının kabul edilen limit değerleri ile kıyaslanmıştır. Trityum seviyesi bu örneklerde
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to determine the natural background radioactivity levels in the environment in Mediterranean Region and also to measure the radioactivity emissions from various radionuclides through the determination of radionuclide activity. For the analysis of water samples, Packart-Tri Carb 2900 TR Liquid Scintillation Counter (LSC) was used. The tritium activity in tab water samples from different places in various suburbs in Mersin and also in some locations between Gülnar-Akkuyu were investigated. We compared the obtained results of the analysis with the regulatory limits of the World Health Organization, International Atomic Energy Agency and the Turkish Republic Ministry of Health. The average tritium activity values observed were ranged between