MICRO-PIV measurements of induced-charge electro-osmotic flows
İndüklenmiş elektroozmotik akışın MİKRO-PIV yöntemiyle incelenmesi
- Tez No: 307743
- Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Chemical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, altın kaplı tek ve çoklu paslanmaz çelikten üretilmiş çubuklar etrafındaki indüklenmiş elektroozmotik (ICEO) akış incelenmiştir. Çubuklar, iki ucunda sıvı haznesi bulunan düz bir kanalın ortasına yerleştirilmişlerdir. Mikro kanal, 0.5'm çapındaki karboksil (carboxylate) kaplı küresel parçacıklar serpiştirilmiş sade ve polimer içerikli 1mM potasyum klörür (KCl) çözelti ile doldurulmuştur. Metalik silindirler etrafında oluşan ICEO akışı mikro parçacık görüntülemeli hız ölçme tekniği (mikro PIV) yöntemiyle alternatif akım (AC) elektrik alanının gücü ve frekansı değiştirilerek incelenmiştir. Bu çalışmada, ince elektrik çift katmanlarının zayıf lineer olmayan ve çift katmanın yüklenme dinamiğinin analitik olarak çözümünün olmadığı limitlerde oluşan ICEO akışı hakkında deneysel veriler sunulmuştur. Çubuk etrafındaki akışta birbirine eşdeğer olan dört adet girdap oluşmuştur. Bu girdaplar, elektrik alanı yönünde sıvıyı çubuğa doğru harekete geçirirken, elektrik alanına dik yönde iterek çubuktan uzaklaştırmıştır. Ölçülen ICEO akış hızı elektrik alanının karesiyle doğru orantılıdır. Ayrıca, uygulanan AC frekansına ve polimer konsantrasyonuna bağlıdır.
Özet (Çeviri)
In this work, induced-charge electro-osmosis (ICEO) around single and multiple gold-coated stainless steel rod(s) was investigated. The rod(s) positioned at the center of a straight microchannel connecting two fluid reservoirs on either end. The microchannel was filled with pure and polymer-containing 1 mM KCl solution, which was seeded with 0.5 ?m diameter carboxylate-modified spherical particles. The ICEO flow around the metallic rod(s) was measured using the micro particle image velocimetry (micro-PIV) technique as functions of the AC electric field strength and frequency. The present study provides experimental data about the ICEO flow in the weakly nonlinear limit of thin double layers, in which the charging dynamics of the double layer cannot be presented analytically. Flow observed around the rod(s) was quadrupolar, which drived liquid towards the rod(s) along the electric field and forced it away from the rod(s) in the direction perpendicular to the imposed electric field. The measured ICEO flow velocity was proportional to the square of the electric field strength, depended on the applied AC frequency and polymer concentration.