Bozulabilen ürünler için miktar iskontolu optimum fiyat politikalarının belirlenmesi ve uygulaması
Determination of optimum price policies with quantity discount for deteriorating items
- Tez No: 307768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KOKANGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma tek bir tedarikçiden temin edilen tek çeşit bozulabilen ürün üzerinden yürütülmüştür. Tedarikçinin uyguladığı miktar ıskontosuna göre değişkenlik gösteren birim satın alma ve birim elde bulundurma dikkate alarak karı maksimize edecek bir matematiksel model geliştirilmiştir. Geliştirilen modelde stok kesilmesine izin verilmekte ve her bir stok kesilen miktar maliyet üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Model sonucunda tedarikçiye sipariş verilmesi gereken optimum sipariş miktarı ve sipariş periyodu bulunmaktadır. Aynı zamanda ürüne raf ömrü süresinde kaç defa indirim yapılacağı dışarıdan girilmekte ve buna bağlı olarak her bir indirim sonucu uygulanacak satış fiyatları tam sayılı non linear matematiksel model kullanılarak elde edilmiştir. Matematiksel modelin çözümü simülasyon modeli kurularak test edilmiştir.Geliştirilen yaklaşım bir işletmeden alınan bozulabilen bir ürüne ait veriler ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, one kind of deteriorated item which supplied from a supplier is investigated. A mathematical model was developed for maximizing profit under quantity discounts with consideration of unit purchasing costs and unit holding costs. In the constructed model inventory shortage is allowed and each unsatisfied demand has generate negative effect on total cost. As a result of model, optimum order quantity and order period were obtained. Also, the number of discounts will make during the shelf life was entered and depend on this number, the sales prices for each discount period were obtained from the constructed integer non linear mathematical model. The obtained optimal solution of mathematical model was tested by a constructed simulation model. Developed approach was applied to a real world data of a deteriorated item obtained from a large vendor.