Inventory control and pricing strategies for perishable products
Bozulabilir ürünler için envanter kontrolü ve fiyatlandırma stratejileri
- Tez No: 879464
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünya çapında artan sürdürülebilirlik hususlarıyla birlikte, hem endüstride hem de akademide bozulabilir ürünlerin etkin yönetimine olan ilgi giderek artmaktadır. İsrafı en küçüklemek ve kârı en büyüklemek için bozulabilir ürünlerin fiyatlarının yanı sıra stokların da kontrol edilmesine ihtiyaç vardır. Bu tez, eski ve yeni bozulabilir gıda ürünleri satan bir perakendecinin, fiyatlara ve müşteri davranışlarına bağlı olarak ürünler arasında talep kaymalarına izin verdiği bir probleme odaklanmaktadır. İlk bölümde, perakendecinin kârını en üst düzeye çıkarmayı ve gıda israfını en aza indirmeyi amaçlayan, bozulabilir gıda ürünlerinin optimal indirimli fiyatını, satış fiyatını ve sipariş miktarını bulmak için iki amaçlı bir dinamik programlama modeli geliştirilirmiştir. Kâr ve gıda atığı açısından eski ve yeni ürünler arasında dinamik fiyatlandırma ve fiyat farklılaştırmasının faydalarını sayısallaştıran dört statik ve dinamik fiyatlandırma politikası sunulmuştur. Bulgularımız, sipariş miktarı ve eski ürünün satış fiyatına eldeki mevcut envanter dikkate alarak dinamik olarak karar verildiğinde önemli faydalar elde edilebileceğini ortaya koymaktadır. İkinci bölümde, bir perakendecinin farklı yaşlara sahip bozulabilir gıda ürünlerini iki şube aracılığıyla sattığı bir problem ele alınmıştır. Optimal eski ürün fiyatını, sipariş miktarını ve şubeler arasındaki envanter paylaşımı miktarını belirlemek için iki amaçlı bir dinamik programlama modeli oluşturarak kârın en büyüklenmesi ve gıda atığının en küçüklenmesi hedeflenmiştir. Şubeler arasındaki envanter paylaşımının rolünü ve bunun perakendecinin optimal dinamik fiyatlandırma ve stok kararları üzerindeki etkisi araştırılmıştır ve bunun gıda atığını etkili bir şekilde nasıl azaltabileceği ve kârı artırabileceği gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlar, şubeler arası envanter paylaşımının envanterin etkili bir şekilde dengelenmesine ve ayrılmasına yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bu tezin her bir bölümü, amaç fonksiyonunda kâr ve gıda atığı için çeşitli ağırlık kombinasyonlarının sonuçlarını analiz etmektedir. Bulgular, atık ve sürdürülebilirlik endişelerinin önemini vurgulamakta, kâr ile atık arasındaki dengenin altını çizmekte ve şirketlere sistem sonuçlarında iyileştirmeler elde etmeleri için öngörü sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the increasing sustainability considerations throughout the world, there is an increasing interest in the effective management of perishable products both in the industry and the academia. There is a need to control the inventories, as well as the prices of perishable food products to increase the profits while minimizing the waste. This thesis focuses on a retailer selling old and new perishable food products, allowing demand shifts between products based on their prices and consumer behaviors. In the first part, we develop a bi-objective dynamic programming model to optimize the discounted price, sale price, and order quantity of perishable food products, aiming to maximize the retailer's profit and minimize food waste. We introduce four static and dynamic pricing policies, quantifying the benefits of dynamic pricing and price differentiation between old and new products regarding profit and waste. Our findings reveal that significant benefits can be obtained when the order quantity and the old product's sale price decisions are given in a dynamic manner by considering the available inventory at hand. In the second part, we address a retailer's problem of selling a perishable food product with different ages through two branches. We create a bi-objective dynamic programming model to identify the optimal old product price, sale price, order quantity, and the quantity of shared inventory between branches, aiming to maximize profit and minimize waste. We explore the role of inventory sharing between branches and its effect on retailer's optimal dynamic pricing and inventory decisions and demonstrate how it can effectively reduce food waste and increase profit. Our results reveal that inventory sharing across branches helps to balance and separate inventory effectively. Each part of this thesis analyzes the results of various weight combinations for profit and waste in the objective function. The findings highlight the significance of waste and sustainability concerns, underline the trade-off between profit and waste and provide insights to companies to achieve improvements in their system results.