Inventory policies for perishable items
Bozulabilir ürünler için envanter politikaları
  1. Tez No: 305245
  2. Yazar: BAHAR YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMAY UZUNOĞLU KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
  12. Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Envanter, en basit tanımıyla şirketlerin stok altındaki tuttukları ürünler ve hizmetler olarak tanımlanabilir. Ancak, birkaç farklı türde envanter vardır. Bozulabilir ürünler envanteri bunlardan biridir. Envanter kontrolü, ürün depolama ve erişilebilirliğinin işletmelere optimum yararı sağlayacak biçimde denetlenmesidir. Envanter kontrolü çoğu işletme için önemli bir problemdir çünkü elde süresiz kaynak tutmak imkânsızdır ve diğer yandan envanter bulundurmak büyük bir maliyettir.Bozulabilir ürünler belirli bir ömrü olan ve ömrü bittikten sonra kullanılamayan ürünlerdir. Bu nedenle bozulabilir ürünler için envanter kontrolü, dayanıklı ürünler için kullanılan yöntemlerden daha farklı yöntemler gerektirir. Bozulabilir ürünlerin gıda sektöründen sağlık alanına kadar geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır (taze yiyecekler, kimyasallar, kan ve kan ürünleri vs.). Bozulabilir envanter sistemleri ile ilgili araştırmalar çok fazla sayıdadır. Çoğu envanter modeli ürünleri süresiz olarak elde tutabildiğini varsayar. Bu nedenle bozulabilir ürünlerin envanter yönetiminde geleneksel modellerden farklı yaklaşımlar kullanılmaktadır.Bu çalışmanın amacı bozulabilir ürünler için envanter sistemini, sürekli gözden geçirme ve periyodik gözden geçirme gibi iki farklı politika altında incelemektir. Bu amaç doğrultusunda sürekli gözden geçirme yaklaşımı nümerik bir çalışma ile incelenmiştir. Ayrıca periyodik gözden geçirme politikası yaklaşımı kullanılarak ve benzer varsayımlar altında sistem modellenmiştir. Modelden yararlanılarak maliyet fonksiyonlarının matematiksel formülleri elde edilmiş ve MATLAB yardımı ile farklı tedarik süreleri için nümerik sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç olarak, her bir yaklaşım için en düşük maliyete sahip uygun sipariş miktarı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inventory simply means the goods and services that businesses hold in stock. However, there are several different types of inventory. Inventory of perishable product is one of them. Inventory control is the supervision of supply, storage and accessibility of items, in an optimum way for an organization. Inventory control is an important problem for many companies because, it is impossible to have an indefinitely supply on hand and on the other hand holding stock has a big cost.Perishable products have specific life time and cannot be used after its life is ended. For this reason, inventory control of perishable items requires different methods rather than that of durable products. The usage of perishable products is huge such as food industry and healthcare services (fresh foods, chemicals, blood and blood products etc.). Many inventory systems assume that life time is indefinitely. Hence, for perishable products inventory management unlike the traditional methods, some different methods have been used.The purpose of this study is to examine the inventory system for perishable products with two different policies; such as continuous review and periodic review. For this purpose, the continuous review approach is examined through a numerical study. Moreover, the system is analyzed by periodic review approach with similar assumptions. Mathematical formulas of cost functions and numerical results are obtained for different positive lead times with using MATLAB. As a result, the optimal order quantity determined which has minimum cost for each policy.