Türk deprem yönetmeliğinde verilen deprem analiz yöntemlerinin yapı geometrisine bağlı olarak irdelenmesi
Research on the methods of earthquake analysis given in the regulation for buildings earthquake 2007 depending on different structural geometry
- Tez No: 307779
- Danışmanlar: PROF. DR. A. KAMİL TANRIKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada farklı geometrik özelliklere sahip yapı örnekleri üzerinde, değişen yapı yükseklikleri için üç boyutlu deprem analizleri yapılmaktadır. Analizler, Eşdeğer Deprem Yükü yöntemine ve Mod Birleştirme Yöntemine göre ETABS bilgisayar programı kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Değişen yapı yüksekliğine bağlı olarak, bu iki yöntemden elde edilen sonuçların ilişkileri incelenmektedir. Böylece 2007 Türk Deprem Yönetmeliğinde Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi için belirlenmiş olan uygulama sınır koşullarının geçerliliği araştırılmaktadır. Çalışmada ayrıca eleman asal eksen doğrultularındaki iç kuvvet büyüklüklerinin hesabı da irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, three dimensional seismic analysis is carried out for variable height of buildings, on the samples of different geometric properties of the structure,. The analysis is performed according to the ?Mode Superposition Method? and the ?Equivalent Static Loads Method using the ETABS computer program. Depending on varying structural height, relation between the results obtained from these two methods is investigated. Thus, validity of the limits for the application of the Equivalent Static Loads Method that are specified in the Turkish Building Codes 2007 is investigated. In the study, calculation of internal forces in direction of elements principal axis is also examined.