Kuraklık stresinin değişik turunçgil anaçlarında bazı fotosentetik parametreler ve bitki besin maddeleri konsantrasyonları üzerine etkileri
Effects of drought stress on some photosyntetic parameters and plant nutrition concentrations in different citrus rootstocks
- Tez No: 307780
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE YILMAZ, DOÇ. DR. SELİM EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, kuraklık stresinin 6 değişik turunçgil anacında bazı fotosentetik parametreler ve bitki besin elementi konsantrasyonları üzerine etkileri incelenmiştir. Anaçların kuraklığa tolerans düzeylerinin belirlenmesinde, yaprak skala değerlerinden, bitki boyu, bitki çapı ve bitkilerin oransal büyüme oranlarından, fotosentez hızından, SPAD değerinden, lipid peroksidasyonundan, çözünür protein düzeyinden ve makro ve mikro element konsantrasyonlarından faydalanılmıştır. Bu belirlemede, skala değeri, yaprak sayısı, bitki boyu, fotosentez hızı ve terleme oranı parametrelerinin ön plana çıktığı görülmüştür.İncelenen tüm parametreler kullanılarak yapılan tartılı derecelendirme sonucunda, Carrizo ve Troyer sitranjlarının kuraklığa tolerant; Tuzcu 31-31 turuncu ve Swingle sitrumelo'nun ise kuraklığa duyarlı anaçlar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of drought stress on some photosynthetic parameters and plant nutrition concentrations were determined in 6 different citrus rootstocks. Rootstocks for assessing drought tolerance, leaf-scale values, plant height, plant diameter and relative growth rates of plants, photosynthesis rate, SPAD value, lipid peroxidation, and macro and micro levels of soluble protein concentrations used. In these parameters, the scale value, number of leaves, plant height, photosynthesis rate and transpiration rate were stand out.As a result of all parameters analyzed using weight averaged method, Carrizo and Troyer citranges were drought-tolerant; Tuzcu 31-31 sour orange and Swingle citrumelo were susceptible to the drought.