Mevcut betonarme binaların depreme karşı dayanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the seismic resistance of an existing reinforced concrete building
  1. Tez No: 152331
  2. Yazar: ABDULLAH DİLSİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKAİ CELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
MEVCUT BETONARME BİNALARIN DEPREME KARŞI DAYANIMININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Ülkemizdeki yapı stoğunun önemli bir bölümünü, ekonomik olması ve çeşitli amaçlara uygulanma alanının fazla oluşu sebebiyle betonarme yapılar teşkil etmektedir. Yapıya etki eden en önemli yüklerden olan ve yurdumuzun da kaçınılmaz bir gerçeği olan depremler karşısında, mevcut yapıların güvenliğinin incelenmesi zorunludur. Deprem Mühendisliği'ndeki yeni gelişmeler doğrultusunda yeni yapılacak yapılara yönelik hazırlanan Deprem Yönetmelikleri zaman içerisinde yenilenmektedir. Mevcut yapıların ise daha yeni olan bu şartlan sağlamayacağı açıktır. Ancak yine de, mevcut yapıların olası depremler karşısında ne ölçüde güvenli olduğu Deprem Mühendisliği'nin önemli bir sorunudur. Konuyla ilgili, tüm dünyada herhangi bir yönetmelik mevcut değildir. Ancak, uyulması tavsiye edilen kuralları içeren çalışmalar mevcuttur. Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, mevcut yapıların incelenmesinde kullanılmakta olan, ABD 'de yayınlanan ATC-21 ile verilen 'Hızlı Değerlendirme Yöntemi', yine ATC-22'de verilen 'Değerlendirme Yöntemi' ile Japon 'Deprem İndeksi Değerlendirme Yöntemi' ile 1998 Türk Deprem Yönetmeliği'nin getirdiği koşullar ve İnşaat Mühendisliği'nde yeni bir yaklaşım olan Performans Analizi sonuçları bir arada ele alınmıştır. Çalışmada, 4 katlı perdeli - çerçeve taşıyıcı sisteme sahip betonarme bir okul binasının değerlendirilmesi yapılmıştır. Ele alman okul binası projesi, bu tür binalar için uygulanan tip projelerden olmakla beraber, planda simetrinin sağlanması için merdiven akslarında yer değişikliği yapılmıştır. Yapıya, mevcut yapı değerlendirme yöntemleri ve deprem yönetmeliği şartlan uygulanırken aynı zamanda, bilgisayar ortamında sonlu elemanlarla çözüm yapan SAP2000 yapısal analiz programı kullanılarak üç boyutlu modelleme yapılmıştır. Performans Analizi ise bu model üzerinden gerçekleştirilmiştir. Söz konusu yapı 1. derece deprem bölgesinde olup, Z3 zemin sınıfına sahiptir. Kat yüksekliği 3,2 m olan yapıda kullanılmış olan malzeme, tüm yapıda BS20 betonu, taşıyıcı elemanlann boyuna donatılan için BÇIIIa (S420) ve enine donatılan için de BÇI (S220) demiridir. Sonuçlar bölümünde, tüm uygulamalar birlikte değerlendirilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE SEISMIC RESISTANCE OF AN EXISTING REINFORCED CONCRETE BUILDING SUMMARY The bulk of the building stocks in Turkey consists of reinforced concrete buildings, because they are economically efficient and have a wide range of application field. The safety of the existing buildings against earthquakes -as one of the most important loads influencing buildings and as an inevitable reality of our country- must be studied. Parallel to the developments in Earthquake Engineering, the earthquake codes concerning future buildings are renewed within time. The existing buildings on the other hand cannot satisfy these regulations. However, the safety of the existing buildings remains as a responsibility of earthquake engineering. There exist no codes all over the world about evaluation of existing buildings. However, there are some rules advised to follow. In this study, prepared as an M.S. thesis, the methods used in evaluation of the existing buildings 'Rapid Visual Screening Procedure' given with ATC-21 published in the USA, 'Seismic Evaluation of Existing Buildings' given with ATC-22, 'Seismic Index Method' of Japan, the regulations of the 1998 Turkish Earthquake Code and the results of Performance Analysis which is a new approach in civil engineering have been evaluated together. In the study seismic resistance of a reinforced concrete school building with a system of 4 storey - concrete frames with walls has been evaluated. Although the project of this school building is one of the projects which is widespread in the country, the axis of stairs are replaced in order to maintain the symmetry in plan. On one hand applying the existing building evaluation methods and earthquake code regulations, on the other hand the 3D model has been performed with SAP2000 structural analysis program, which analysis by finite elements method. Performance analysis has been realized on this model. The building is located on the first degree seismic zone and has a Z3 soil type. Storey height is 3,2 m and the materials are C20 for concrete, S420 for longitudinal reinforcing and S220 for transverse reinforcing. In the concluding section all applications are evaluated together. Xll