Bazı portakal çeşitlerinde genetik farklılıkların sscp markırları ile belirlenmesi
Identification of genetic variability in some sweet orange genotypes by using sscp markers
  1. Tez No: 307781
  2. Yazar: HOJJAT MAHMOUDZADEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKA KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bazı portakal çeşitlerinde genetik farklılıkların belirlenmesi amacıyla yapılan bu tez çalışmasında SSCP analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Ç.Ü. Tuzcu turunçgil koleksiyonundan seçilen bazı portakal çeşitleri ile diğer turunçgil gruplarınıtemsil eden Satsuma mandarin (Citrus unshiu), şadok (Citrus maxima c.v reinking) ve Marsh seedless altıntop (Citrus paradisi) genotipleri kullanılmıştır. SSCP analizlerini gerçekleştirmek amacıyla 19 çift SSCP primeri ve DNA materyalleri kullanılarak PCR reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. PCR ürünleri Origins electrophoreses (Elchrom Scientific USA) cihazı kullanılarak, hazır olarak temin ettiğimiz GMA (Genetic Mutation Analysis) jelinde koşturulmuştur. Elde edilen DNA bant profillerinin cluster analizleri DARWİN 5.0.158 (Dissimilarity Analysis and Representation for Windows) bilgisayar paket programı ile Neighbor-Joining metoduna göre yapılarak dendrogramlar oluşturulmuştur. Yapılan PCR reaksiyonularısonucunda sadece 14 SSCP primerin amplifikasyonu sağlanmıştır. Dendrogramsonuçları incelendiğinde; portakallar ile diğer turunçgil gruplarını temsil eden çeşitler arasında yüksek oranda polimorfizm gözlenirken, portakalların kendi içerisindeki polimorfizm oranı düşük çıkmıştır. Ayrıca, portakal çeşitleri içerisinde Sanguinello B 2/10 16-7 ve Kozan yerlisi 17-10 genotipleri 0.1 benzerlik düzeyi oranıyla birbirine çok yakın çıkarken, tüm portakal çeşitleri ile en farklı çeşitliliği göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
SSCP (Single Strand Confirmation) analyses were performed in order to determind genetic relationship among 40 sweet orange genotypes and 3 other Citrus cultivars (Satsuma (Citrus unshiu), Pummelo (Citrus maxima reiking) and Marsh seedless (Citrus paradise)) selected from Ç.U, Tuzcu Citrus Collection. Totally 19 SSCP primer pairs and DNA of plant materials were used for PCR amplification. Fourteen SSCP primers successfully amplified in PCR reactions. PCR products were seperated using GMA (Genetic Mutation Analysis) gels. Data obtained from the gel results were scored as 1 presence of DNA bands, as 0 absence of DNA bands. cluster analysis were performed by using DARWİN 5.0.158 (Dissimilarity Analysis and Representation for Windows) program. Dendrogram was constructed based on Neighbor-Joining method. According to the dendrogram high genetic polymorphism was detected between sweet orange and the other cultures used in this thesis. On the other hand low polymorphism level was detected among sweet orange genotypes.However Sanguinello B 2/10 16-7 and Kozan yerlisi 17-10 genotypes seperated from the other sweet orange genotypes in the dendrogram