Modeling and analysis of multilevel inverter based dynamic voltage restorer with dc-dc converter
Da-da dönüştürücülü çok seviyeli evirici tabanlı dinamik gerilim iyileştiricinin modellenmesi ve analizi
- Tez No: 307793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ÇAĞATAY BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ekipman bozulmaları, ekonomik kayıp ve çeşitli negatif etkilere sebep olan gerilim, akım ve frekans sapmaları ve dalga şeklindeki bozulmalar güç kalitesi problemleri olarak bilinir. Gerilim düşmeleri ve yükselmeleri, güç kalitesi problemleri içinde en önemli bozukluklardır. Dinamik gerilim iyileştirici hassas ve lineer olmayan yükleri gerilim düşme ve yükselmelerinden korumak için en etkili ve ekonomik özel güç cihazıdır. Bu tez çalışmasında, da-da dönüştürücülü dinamik gerilim iyileştiricinin PSCAD/EMTDC?de modellemesi yapılmıştır. Da-da dönüştürücü gerilim düşmesi esnasında eviricinin da geriliminin kontrolü ve korunması için kullanılır. Amaçlanan topoloji orta güç sistemlerde kullanıma izin vermektedir. İki seviyeli topolojilere gore daha yüksek güçlerde çalışma imkanı verdiği için çok seviyeli evirici kullanılmıştır. Gerilim düşme ve yükselmelerini sezmek ve tespit etmek amacı ile EPLL, SRF ve SOGI-PLL kullanılmıştır. Tezde; EPLL, SRF ve SOGI-PLL metodlarının karşılaştırma sonuçları yer almaktadır. Dengeli ve dengesiz gerilim düşmelerini gidermek için DGİ?nin performansı simülasyon çalışmaları ile değerlendirilmiştir. Bu tezin temel amacı, 1 MVA?lık doğrusal olmayan yükü koruyan DGİ?nin analiz, modellenmesidir. Amaçlanan topolojinin performans sonuçları farklı durumlar için PSCAD/EMTDC programı ile sunulmuştur
Özet (Çeviri)
Voltage, current, frequency deviations and waveform distortions that causes equipment failure, economical loss and several negative effects are known as power quality problems. Among the power quality problems, voltage sags and swells are the most significant disturbances. The dynamic voltage restorer (DVR) is the most effective and economical custom power device applied to protect sensitive loads from voltage sags and swells. In this thesis, dynamic voltage restorer with dc-dc converter is modeled in PSCAD/EMTDC. DC-DC converter is used to maintain and control the dc voltage of the inverter during voltage sag. The developed topology permits to use in medium power systems. Multilevel inverter is used to allow high power-handling than the two-level inverter. EPLL, SRF and SOGI-PLL is used to detect and extract the voltage sag and swell. SOGI-PLL is a new method to extract voltage magnitude and phase angle simultaneously. The comparison results of EPLL, SRF and SOGI-PLL are presented in thesis. The performance of DVR is evaluated through simulations for compensation of balanced and unbalanced voltage sags. The main purpose of this thesis is analyzing and modeling of DVR, which protects a 1-MVA nonlinear load. The performance results of the proposed topology are presented with different cases by PSCAD/EMTDC program.