Modelling and analysis of multilevel parallel hybrid active power filter
Çok seviyeli paralel melez aktif filtre'nin modellenmesi ve analizi
- Tez No: 307794
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Endüstriyel alanlarda, doğrusal olmayan yüklerin oluşturduğu harmonik ve diğer güç kalitesi problemleri sistem kayıpları, verimin düşmesi, devre elemanlarının ömrünün kısalması, işlev bozuklukları vb. olumsuz etkilere sahip olup, maddi ve doğal birçok probleme neden olmaktadır. Bundan dolayı hem ekonomik hem de kaliteli elektrik enerjisi elde etme konusunda güç kalitesi problemlerini azaltacak çözümler gerekli kılınmaktadır. Doğrusal olmayan yüklerin oluşturduğu harmonik bozulmaların çözümü oldukça ciddi bir problemdir. Bu çözümlerden biri Melez Aktif Güç Filtresi?dir. Melez aktif güç filtrelerinin geliştirilmesindeki temel amaç doğrusal olmayan yüklerin oluşturduğu baskın harmoniklerin filtrelenmesi ile birlikte reaktif güç ihtiyacını pasif filtreler ile sağlayarak aktif güç filtresinin kapasitesini ve dolayısıyla maliyetlerini düşürmektir. Bu tezde melez aktif güç filtresi PSCAD/EMTDC programı kullanılarak modellenmiştir. Tasarlanan topoloji çok seviyeli bir topololoji olup kontrolcü hem reaktif güç kompanzasyonu hem harmonik kompanzasyon sağlamaktadır. Tüm kontrolcüler FORTRAN programlama diliyle yazılmıştır. PSCAD/EMTDC simulasyon programında elde edilen sonuçlarda, Çok seviyeli Paralel Melez Aktif Filtrenin hem harmonik kompanzasyon hem de reaktif güç kompanzasyonunu başarılı biçimde gerçekleştirdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In industrial areas, the harmonics and other power quality problems which is created by nonlinear loads not only have some bad effects such as system loss, efficiency drop, shortenning the life of circuit elements but also cause material and natural problems. Therefore, the solutions of reducing power quality problems is required to get both economically and high quality electrical energy. The solution of harmonic distortion generated by nonlinear loads is a quite serious problem. One of these solutions is hybrid active power filters. The main aim of the development of hybrid active power filter is to reduce the cost and capacity of active filter by using passive filter that filters the dominant harmonics caused by non-linear loads and supplies reactive power requirement. In this thesis, Hybrid Active Power Filter is modeled in PSCAD/EMTDC. The developed topology is a multilevel topology that achieves both harmonic and reactive power compensations. All controllers are written by FORTRAN programming language. According to the results obtained using PSCAD/EMTDC, it is observed that Multilevel Parallel Hybrid Active Power Filter can compensate both harmonic and reactive power successfully.