Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda yürütücü işlevler ve metilfenidatın yürütücü işlevler üzerine etkisi
Executive funtions in adhd and the effect of methylphenidate on executive functions
- Tez No: 307824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇIĞIL FETTAHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuklarda yürütücü işlevler ve metilfenidatın bu işlevler üzerine etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya 7-12 yaş arası DSM IV-TR kriterlerine göre DEHB Bileşik Tip tanısı alan çocuk (n=30) ile bilinen psikiyatrik ve tıbbi rahatsızlık öyküsü bulunmayan, yaş ve cinsiyet açısından hasta grubu ile eşleştirilmiş 30 sağlıklı çocuk dahil edilmiştir. Deneklerin hepsine ilk görüşmede K-SADS, WKET ve Stroop Testleri uygulanmıştır. DEHB?li grupta ilk testlerin uygulamasından sonra hastalara metilfenidat başlanmış ve 1 ay sonra testler ikinci kez uygulanmıştır. Testler 1 ay sonra kontrol grubunda da tekrarlanmıştır. DEHB?li çocukların sağlıklı yaşıtlarına göre WKET-1 de daha fazla yanlış yanıt verdikleri (p=0,02), daha az kategori tamamladıkları (p=0,02), kavramsal düzeyde tepki yüzdesinin daha düşük olduğu (p=0,02) saptanmıştır. DEHB-B?li çocuklarda ilk uygulamada renk söyleme görevini kontrol grubundan daha uzun sürede tamamladıkları görülmüştür. MPH kullanımı ile DEHB-B?li çocukların sağlıklı yaşıtlarına göre ilk kategoriyi tamamlamak için kullanılan tepki sayısının (WKET) daha fazla olduğu (p=0,03), interferans skorunun (Stroop test) daha kötü (p=0,02) olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada DEHB-B?li çocuklarda WKET (perseverasyon) ve Stroop test (renk adlandırma) performanslarının sağlıklı yaşıtlarına göre daha kötü olduğu ve MHP kullanımının renk söyleme becerisinde düzelmeye neden olduğu saptanmıştır. Bu çocuklarda MPH kullanımı ile perseverasyon, kavramsal irdeleme (WKET) ve interferans (Stroop test) etkisinde de olumlu değişiklikler saptanmıştır. Ancak benzer olumlu değişikliklerin sağlıklı çocuklarda da gözlenmesi bu alanlardaki performans artışlarının MPH etkisinden çok testlerin tekrarlanması ve öğrenme süreçleri ile ilgili olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to evaluate the executive functions and the effect of methylphenidate on these functions in children with ADHD. 7-12 aged children who met the DSM-IV-TR criteria for ADHD combined type (n=30) and age-gender matched 30 healty children without any known history of psychiatric and medical illnesses were included in the study. K-SADS, WCST and Stroop Test were applied to all subjects in the first interview. After application of these tests in ADHD group MPH had been started to patients and after a month, same tests were applied for second time. These tests were also repeated in control group after a month. It was established that the children with ADHD had more errors (p=0,02) and lower response rate at conceptual level (p=0,02) and completed less categories (p=0,02) on the WCST relative to their healthy peers. It was seen that in the first application the children with ADHD-C completed the colour naming task with a more long time period than control group. İt was determined that the children with ADHD had more trials to complete first category (p=0,03) and worse interference scores relative to their healthy peers with methylphenidate administration (p=0,02). İn this study, it was determined that the children with ADHD-C had worse performance on WCST and Stroop Test relative to their healty peers and methylphenidate administration results in improvements in color naming skill. It was also established that there were positive alternations on perseveretion, conceptual consideration and interference effect by methylphenidate administration in these children. On the other hand observation of similar positive alterations in healty children indicates that increase of performance in these areas might be related to repetition of the tests and learning processes more than MPH effect.