Tüketicinin korunması ve Türkiye uygulaması
- Tez No: 30789
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TÜRKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
-1 ÖZET Yeni mal ve hizmet sayısının artması, mal ve hizmet lerin giderek daha karmaşık hale gelmesi, arz kaynakları nın çoğalması ve uluslararasılaşması, satış çabalarının artması, kredili satış imkanlarının gelişmesi, pazarlama kanallarının çoğalması, rekabeti sınırlandırıcı uygulama ların ve haksız rekabetin artış göstermesi tüketici so runlarını arttırmış ve tüketicinin korunması yönündeki e- ğ ilimlere güç kazandırmıştır. Ancak tüketicinin nasıl ko runacağı konusunda farklı yaklaşımlar vardır. Tüketiciye güven duyulan yaklaşımda dışa açılma, haksız rekabetin önlenmesi, anti-kartel uygulamaları ve tüketicinin bilgi lendirilmesi konusuna ağırlık verilmektedir.Üreticiye gü ven duyulmayan yaklaşımda ise konuyla ilgili olarak çıka rılan kanunlardan, tüketicinin eğitilmesi, standardizas- yon, kalite kontrol, kooperatifler yoluyla korumaya kadar geniş bir çözüm yelpazesi önerilmektedir.Bununla birlikte hepsinin temel amacı, tüket içinin problemlerini çözümlemek ve tatminini arttırmaktır. Tüketicinin tatminini arttırmak için fayda/maliyet oranı büyük, kısa sürede kalıcı sonuç lar veren yöntemlerin tercih edilmesi gereği ortaya çık maktadır. Ama tüketiciyi koruma literatüründe, konuyla ilgili uygulamaların faydalarının yanında mal ve hizmet fiyatlarına yansıyan ve yansımayan maliyetlerinin gözardı edildiği görülmektedir. Bunlar da giderek artma eğilimi göstermektedir. Bu nedenle tezde bu noktadan hareket edil-İT this point has been taken fundamental subject. Utility and costs of applications which have been made for consumer protection aim have shown differences according to country development level and economics sys tems. Therefore; if the policy which is suitable for the se has been assumed,“optimum protection”conception has been reached by attaining effective utility and cost cur ves. The target of the optimum protection conception is to bring out applicability of these policies by providing of taking into consideration together utility and cost of measures taken for consumer protection.
Özet (Çeviri)
-1 ÖZET Yeni mal ve hizmet sayısının artması, mal ve hizmet lerin giderek daha karmaşık hale gelmesi, arz kaynakları nın çoğalması ve uluslararasılaşması, satış çabalarının artması, kredili satış imkanlarının gelişmesi, pazarlama kanallarının çoğalması, rekabeti sınırlandırıcı uygulama ların ve haksız rekabetin artış göstermesi tüketici so runlarını arttırmış ve tüketicinin korunması yönündeki e- ğ ilimlere güç kazandırmıştır. Ancak tüketicinin nasıl ko runacağı konusunda farklı yaklaşımlar vardır. Tüketiciye güven duyulan yaklaşımda dışa açılma, haksız rekabetin önlenmesi, anti-kartel uygulamaları ve tüketicinin bilgi lendirilmesi konusuna ağırlık verilmektedir.Üreticiye gü ven duyulmayan yaklaşımda ise konuyla ilgili olarak çıka rılan kanunlardan, tüketicinin eğitilmesi, standardizas- yon, kalite kontrol, kooperatifler yoluyla korumaya kadar geniş bir çözüm yelpazesi önerilmektedir.Bununla birlikte hepsinin temel amacı, tüket içinin problemlerini çözümlemek ve tatminini arttırmaktır. Tüketicinin tatminini arttırmak için fayda/maliyet oranı büyük, kısa sürede kalıcı sonuç lar veren yöntemlerin tercih edilmesi gereği ortaya çık maktadır. Ama tüketiciyi koruma literatüründe, konuyla ilgili uygulamaların faydalarının yanında mal ve hizmet fiyatlarına yansıyan ve yansımayan maliyetlerinin gözardı edildiği görülmektedir. Bunlar da giderek artma eğilimi göstermektedir. Bu nedenle tezde bu noktadan hareket edil-İÜ SUMMARY Increasing in the number of new goods and service, sales promotion, marketing canals, application which li mits competition and unfair competition; becoming more complex of goods and service; increasing and becoming in ternational of supply sources; developing of sale on acco unt possibility have enchanced consumer problems and for tified the consumer protection approaches. However, there are different approaches in the subject that how to pro tect consumer. In relying on consumer approach, opening to foreign markets, preventing of unfair competition, an ti-cartel applications and consumer informing are major subjects. In not relying on producer approach, wide solu tions that from laws related to subject, consumer educa tion, organization, standardization, quality control to protection by cooperatives are suggested. Nevertheless, the main aims of all are to solve the consumer problems and to increase the consumer satisfaction. For increasing consumer satisfaction, the necessity of preference to met hods of which utility/cost ratio is high and which gives permanent results in a short time have brought out. But in the consumer protection literature, in addition to u- tility of application related the subject, paying no at tention to the costs which reflect and not reflect to the goods and service prices have seem. These have shown inc reasing tendency gradually. For this reason, in the thesis