مدى رضا المستهلك الإلكتروني عن اجراءات الحماية في تركيا
Türkiye'deki yasal önlemlere karşı E- tüketici memnuniyetinin boyutu
- Tez No: 745223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ WISSAM ALDIEN ALOKLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
E-ticaret fikri mülkiyet haklarının mahremiyet ihlali, çevrimiçi korsanlık, istenmeyen ticari e-reklam ve diğer dolandırıcılık gibi e-tüketiciyi tehdit eden birçok faaliyetleri barındırmaktadır. E-ticaretin sanal küresel pazara kolay erişim, dağıtım maliyetlerini düşürmesi ve tüketicilerle daha sağlıklı bir ilişki kurmak için zaman kazandırması gibi birçok avantajı olmasına rağmen, yasal ve güvenlik riskleri dijital ortamda hala büyük bir tehdit olmaya devam ediyor. Bu nedenle, e-ticaret konusunda tüketicilerin elektronik güvenliği büyük önem taşımaktadır. E-tüketicinin korunmasına yönelik, internet üzerinden alım ve satımı düzenleyen kanun ve yönetmelikler bulunmaktadır. Yapılan bu çalışmada e-ticarete ilişkin yasal ortam ve elektronik sözleşmelerin niteliği, ardından Türkiye' deki elektronik tüketicinin korunması ve uyuşmazlık konulara ilişkin mevcut yasal yetki boyutu tartışılmıştır. Çalışma 443 kişinin katıldığı anket uygulamasından elde edilen verilerin analizi sonrasında; elektronik tüketici güvenliği, e-tüketicinin yasal prosedürler hakkında bilgisi, e-ticaret deneyimi ile Türkiye'de çevrimiçi satın almayla ilgili yasal önlemler arasında istatistiksel olarak anlamlı birkaç (doğrudan ve ters) korelasyon olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumer protection in e-commerce business has many serious threats such as privacy infringement of intellectual property rights, online piracy, unsolicited commercial e-advertising, and other fraudulent activities etc. Although there are many advantages of e-commerce such as easy access to the virtual global market, which reduces distribution costs, and also saves time to build a healthier relationship with consumers etc., legal and security risks are still a major threat in the digital market. Therefore, for the proper functioning of e-commerce, consumer electronic security is of paramount importance. There are laws and regulations governing online purchases and sales, and in this research, the legal environment with regard to e-commerce and the nature of electronic contracts in general and in Turkey in particular has been reviewed extensively, and the most important justifications for electronic consumer protection and the aspect of jurisdiction related to disputes and issues were discussed in e-commerce. Through the applied study that was conducted based on the sample of 443 participants in the questionnaire designated for this study, and after analyzing the data, it was found that there are several (direct and inverse) correlations with statistical significance between electronic consumer confidence, legal knowledge and experience of dealing with online purchasing techniques and electronic consumer protection procedures in Turkey.