Mobilya seçiminde sosyo kültürel etmenler ve Ankara Siteler yöresindeki üretime yansıması
  1. Tez No: 30790
  2. Yazar: NİLGÜN ÇARKACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN KUMBARACIBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ii ÖZET Mekan, insanın yaşam dekoru, onun doğaya karşı ürettikleri sonucu kültürünün oluşmasıyla, değişik görünümler kazanmaktadır. Bu kişisel ortamlar, dışarıdan gelecek tepkilere açık olmaları nedeni ile, zaman içerisinde, toplumsal hareketler ve etkileşim yolu ile değişim göstermektedir. Yaşam dekorunu soluşturan unsurlardan birisi olan mobilya, somut değerlerinin yanısıra, soyut değerleri ile bir kültür ürünü olma özelliğini kazanmaktadır. Genelde, bulunduğu çağın olguları ve kurumları ile paralellik göstermesi nedeni ile simgeselliği de öne çıkmaktadır. Karşılaştırmalı bir çalışma yapabilmek amacı ile, Ankara Siteler özellikli konumundan ötürü seçilmiştir. Anket çalışması şeklinde sürdürülen araştırmanın amacı, üretici, mağaza sahipleri ve tüketiciler kapsamında mobilya seçimini etkileyen faktörleri görmek ve tasarımcının yerini irdelemek olmuştur. Bu çalışmanın sonucunda, mobilyanın, Batılı örneklerin birer kopyası olarak mekanlarımızda yer aldığı ve tasarımcının mobilya modellerinin oluşumunda katkısının yeterli olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Space, the stage of man achives various appearences due to the evolution of human culture that has resulted from mankinds productions to overcome the nature. These private spaces change in time, as being exposed to all kinds of external effects which are the results of social movements and influences. Furniture has tangible and intangible values through which it has been accepted as a cultural production and acts as one of the elements of decoration. There are similar values within the social facts of a certain period and it's institutions. These bring forth the symbolic values of the furniture. In order to have a comperative study, Ankara Siteler has been selected regarding its dominant position in the Turkish furniture sector. The study brings us to a conclusion that, the furniture takes place in our interiors as replicas of Western designs, and designers influence on furniture are largely insignificant.