Sermaye piyasası ve Türkiye'de menkul kıymetler borsasının gelişimi
  1. Tez No: 30791
  2. Yazar: AYFER ÖKÜZCÜ (YILDIRIM)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TÜRKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
ÖZET özellikle 1980 'den sonra dünya ekonomilerinde görülen ve Doğu Bloku"nu da içine alan liberalleşme ve entegrasyon (bü tünleşme) hareketlerine paralel olarak; para, mal ve işgücü (emek) piyasalarının yanında, sermaye piyasalarındaki geliş melerin de ön plana çıktığı görülmektedir. Sermaye piyasası aslında, Menkul Kıymet Borsasını da içine alan genel bir kavramdır. Bu nedenle, Çalışmamızda ser maye piyasası ve menkul kıymet borsaları birbirinden bağımsız olarak ele alınmamış, birbirinin tamamlayıcısı olarak düşü nülmüştür. Çalışmamızda; sermaye piyasası ve menkul kıymetler bor sasının ülke ekonomisi açısından önemi, foksiyonları araçla rı, sermaye piyasasının iktisadî gelişmişlik düzeyi ile iliş kisi, devletin rolü, enflasyon ve borsa, özelleştirme ve bor sa konuları incelenmiştir. Bu amaçla, ilk olarak sermaye piyasası ve borsa kavram ları ele alınmış, sermaye piyasası ile para piyasası arasın daki ilişki incelenmiştir. Bu iki piyasanın birbiriyle bütün leşmeye doğru gittikleri gözlenmiştir. î kinci olarak, borsalar büyüklüklerine göre sınıflandı rılmış ve borsayı etkileyen faktörler ele alınmıştır. Borsayı etkileyen faktörler arasında en önemlileri enflasyon ve özel leştirmedir. Enflasyon, sermaye piyasasının gerçek fonksiyon-IX lar xnx yapamamasxna ve spekülatif bir alan haline gelmesine neden olmaktadxr. özelleştirme ise piyasanxn geliştirilmesin de etkili bir araç olabileceği gibi, piyasayx arza boğan ve genel fiyat düşmesine yol açan bir etki de yapabilir. Enflas yonun kontrol altxna alxnmasx ve özelleştirmenin basarxyla uygulanarak sermaye piyasasxnxn gelişmesine katkxda bulunma- sxnda devletin rolü önemlidir. Son olarak da, Türkiye'de sermaye piyasasx ve menkul kxymetler borsasxnxn gelişimi incelenmiştir. Türkiye'de bor sa, diğer ülke borsalar xnda olduğu gibi siyasî, iktisadî ve sosyal olaylara, alternatif kazanç imkânlarına karşı duyarlx- dır.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY Especially after the 1980's, the world economies have shown tendencies toward. liberalization and integration, while at the same time, money, commodity and labor markets and the developments of capital markets have assumed an increasingly important ro le. Actually,“capital markets”as a general concept includes stock exchanges. For this reason, in this work, stock, capital markets and stock exchanges have not been examined as independent but rather as interdependent and complementary factors. The primary focus of this research is to analyze the importance of the capital market and money market for Turkey's economy. With this in mind, several factors are examined. These include the functions and instruments of the markets, and the relationship between the economic development level of the capital market and stock exchange the role of the state, the effects of inflation and privitization, and the stock market are also considered. For this reason, the concept of capital market and stock exchange are first considered. Then, the relationship between capital market and money market is sought. As a result, it is observed that an integration between capital markets and money markets is taking place.IV Second, the stock exchanges of the world are classified according to their size. Then the factors that influence the stock exchange are analyzed. It is found that the most influential factors are inflation and privitization. Because of inflation, the capital market can not perform its real functions, and this causes the capital market to be a speculative area. Even though privitization could be an important instrument for the development of the stock exchange, it could also effect supply which would cause prices to decrease. The most important role of the state is to control inflation and to successfully implement privitization in order to aid in the development of the stock exchange. Finally, the development of the Turkish Stock Market is analyzed. The stock exchange in Turkey, as with markets in other countries, is sensitive to political, economic, and social forces as well as alternative income sources.