Tibia - ulna uzunluğundan boy tahmini
Stature estimation from ulna-tibia length
  1. Tez No: 307903
  2. Yazar: OSMAN ÖZGÜR SARGIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA DEMİRÇİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Adli antropoloji insan ya da hayvan iskelet kalıntılarından kimliklendirmeyi esas amaç kabul eden bir bilim dalıdır. Uzun kemiklerden boy tahmini yapmak antropolojinin ilgisini oldukça uzun zamandır çeken bir konudur. Bu konudaki ilk çalışmalar 1800?lü yılların ikinci yarısına kadar uzanmaktadır. Deprem, yangın, tsunami, uçak kazaları ya da savaş gibi kitle ölümlerinin meydana geldiği olaylarda cesetler birbirine karışabilir, kimlik teşhisi çürümeparçalanma ile daha da güç hale gelebilmektedir. Buna rağmen bütünlüğü bozulmuş, parçalanmış cesetlerde de kemikler ya da kemik parçaları kullanılarak kişinin boyunu tahmin etmek mümkün olabilmektedir. Özellikle uzun kemikler ile kişinin boy uzunluğu arasında lineer ilişki bulunmaktadır. Bu ilişki bir çok araştırmaya konu olmuş ve her popülasyon için en ideal formüller oluşturulmaya çalışılmıştır. Ülkemiz dışındaki farklı toplumlar için birçok formül geliştirildiği halde, bu konuda ülkemize ait az sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmada, yeni tanımlanan bir formülü ilk kez cesetler üzerinde deneyerek bu konudaki çalışmalara katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Şubat 2007- Mayıs 2008 tarihleri arasında Adli Tıp Kurumu Antalya Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi?nde ölü muayeneleri ya da otopsileri yapılmış, Türkiye Cumhuriyeti uyruklu, herhangi bir bedensel deformitesi bulunmayan, vücut bütünlüğü bozulmamış, ölü katılığı halinde, 18-50 yaşları arasında 78 erkek ve 62 kadına ait toplam 140 adet cesedin vücut boyu ile sol ulna ve sol tibia uzunlukları palpasyonla hissedilerek ölçülmüş ve hissedilen noktalara iğne ile girilerek tekrar ölçülmüştür. Çalışmamızın verileri bu konuda daha önceden yapılmış benzer çalışmaların verileriyle karşılaştırılmıştır. Perkütan yapılan ölçümler ile iğne yardımıyla alınan ölçümlerin ?eşleştirilmiş t testi? ile karşılaştırılmasında; ulna ölçümlerinde anlamlı istatistiksel farklılıklar saptanırken, tibia ölçümlerinde anlamlı bir fark saptanmamıştır. Kadın ve erkek bireyler 15. ve 85. persentiller dikkate alınarak uzun, orta ve kısa ulna ya da tibia olarak 3 gruba ayrılmıştır. Bu persentil gruplarına göre her bir değişken için gruplara özgü boy regresyon formülleri oluşturulmuştur. Daha sonra oluşturduğumuz bu formüller, yurtdışında ve ülkemizde daha önceden denenmiş formüllerle eşleştirilmiş t testi ile sınanarak performansları incelenmiştir. Tüm sonuçlar dikkate alındığında hem ulnadan hem de tibiadan yapılan boy uzunluğu hesaplamalarında, grup-spesifik formüllerin daha güvenilir sonuçlar verdikleri gözlenmiştir. Buna ek olarak, popülasyonspesifik formüllerin kullanılmasının da gerçek boya en yakın boy tahmini yapılmasında önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Forensic anthropology is the application of the science of physical anthropology and human osteology in a legal setting, most often in criminal cases where the victim's remains are more or less skeletonized. Stature estimation using long bones is a topic which anthropology is interested in for a long time. The first studies on this subject stretch out until second half of 1800?s. In cases of mass disaster, such as earthquakes, tsunamis, air plane accidents, fires, or wars, identification of corpses can get more difficult because of the degradation, destruction and fragmentation of skeletons. Despite of this, it is possible to estimate the stature using bones or pieces of bones even in crushed bodies. There is a linear relationship between long bones and stature. This relationship has been studied as a subject for lots of researches and the best perfect formulas have been tried to create for each population. Although a lot of formulas have been developed for different populations there are only few studies on this topic belonging to our country. Our aim was to contribute these studies on this subject by testing a new defined formula on corpses for the first time. Medical examinations of the deaths or autopsies were performed in Morgue Department of Antalya Forensic Medicine Office of The Council of Forensic Medicine (from February 2007 to May 2009). Stature of body, left ulna and left tibia lengths of 140 corpses (78 men, 62 women, are between 18 and 50 age, T.C. citizen, has no physical deformity, unspoiled body, rigor mortis situation) were measured by sensing palpation and measured again by inserting on sensed points with needle. Data of our study have been compared with similar studies published before. In the comparison with ?matched t test? of percutaneous measurement and measurement with needle; while significant statistical differences were observed on ulna measurements, tibia measurements showed no significant difference. Women and men were sorted in 3 groups as long, medium and short ulna or tibia by considering 15. and 85. percentiles. According to these percentiles groups, length regression formulas were formed especially to groups for every variable. Afterwards, these formed formulas were matched with formulas studied in our country and foreign countries, and we examined their performances testing with ?t test?. When all of the results were considered on the length measurements of both ulna and tibia, it was observed that group specific formulas gave more reliable results. In addition, we have come to the conclusion that the uses of population specific formulas are important to estimate the closest length for the real stature in different population.