Basınç ve volüm kontrollü ventilasyonun tek akciğer ventilasyonu sırasında lipid peroksidasyonu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Pressure and volume controlled ventilation during olv evaluation of the effect of lipid peroxidation
- Tez No: 307908
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFE KARAKAYA KABUKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Akciğere yönelik operasyonlar sırasında görüş alanını genişletmek ve cerrahi işlemi kolaylaştırmak amacıyla tek akciğer ventilasyonu (TAV) sıklıkla uygulanmaktadır. TAV, hastaların çoğunda güvenle uygulanabilmesine rağmen bir kısmında hipoksemi gelişebilmektedir. Hipokseminin serbest oksijen radikali oluşumunu artırdığı bilinmektedir. Serbest oksijen radikalleri (SOR) çeşitli mekanizmalarla doku ve organlarda hasara neden olmaktadır. Serbest oksijen radikallerinin lipid peroksidasyonu sonrası oluşan son ürünü olan malondialdehit (MDA) lipid peroksidasyonunun bir göstergesi olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Serbest oksijen radikaline bağlı doku ve organ hasarının önlenmesi için son zamanlarda çalışmalar artmaktadır. Bu çalışmada basınç kontrollü ventilasyon ile volüm kontrollü ventilasyonun tek akciğer ventilasyonu sırasında lipid peroksidasyonu üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulundan alınan onay ile çalışmaya başlandı. Hastalar çalışma hakkında bilgi verilerek gönüllü onam formu imzalatıldı. Çalışmaya 34 olgu dahil edildi. Ameliyathaneye alınan olgular, elektrokardiyografi ve oksijen satürasyonu monitörize edildikten sonra iv. midazolam ile premedikasyon uygulandı. Lokal anestezi altında arter kanülü yerleştirilerek arter kan basınçları monitörize edildi. Olguların hemodinamik verileri, mekanik ventilatör parametreleri, ventilasyon süreleri ve SpO2 değerleri kaydedildi. Preoperatif malondialdehit ölçümleri ve kan gazı değerlendirmesi için arter kan örnekleri alındı. Anestezi indüksiyonu fentanil, tiyopental ve veküronyum ile sağlandı. Anestezi idamesinde; fentanil, veküronyum, sevoflurane ve kuru hava ile oksijen karışımı kullanıldı. Çift lümenli tüp ile endobronşiyal entübasyon gerçekleştirildi. Tüpün pozisyonu çift taraflı oskültasyon ile doğrulandı. Hastalar rastgele olarak volüm kontrollü (17 olgu) ve basınç kontrollü (15 olgu) olmak üzere iki gruba ayrıldı. MDA ölçümlerini değerlendirmek için hastaların arter kataterinden preoperatif, TAV başlamadan hemen önce, TAV bitiminde ve operasyondan 6 saat sonra kan örnekleri biyokimya tüpüne alındı. MDA düzeyleri ölçümü: OxiSelect MDA Adduct ELISA Kit kullanılarak ELISA yöntemi ile çalışıldı. Elde edilen veriler SPSS version 18 kullanılarak analiz edildi. Çalışma sonucunda; İki hasta intraoperatif çift lümenli endotrakeal tüpün malpozisyonu nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. PCV ve VCV gruplarında sigara içimi ile serum MDA değişimi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0.05). Gruplar arası MDA ölçümlerinin karşılaştırılması sonucunda PCV grubunda VCV grubuna göre TAV başlangıcındaki MDA ölçümlerinin daha düşük olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.026). Her iki grup incelendiğinde gruplar arası sigara kullanımı bakımından VCV grubunda PCV grubuna göre daha fazla sigara kullanımı olduğu bulundu (p=0.014). PCV ve VCV gruplarında TAV başlangıcındaki; FiO2 değerleri ile MDA ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05). PCV ve VCV gruplarında entübasyondan tek akciğer ventilasyonu başlangıcına kadar geçen süre içinde FiO2 (sırasıyla %51±3.8 ve %55±13.2) olacak şekilde uygulanan ÇAV?nun; PaO2 ve SpO2 değerlerinde preoperatif değerlere göre anlamlı artış sağladığı görülmüştür. PCV ve VCV gruplarında TAV süresince FiO2 değerleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). PCV ve VCV gruplarında TAV başlangıcından TAV bitimine kadar FiO2 değerlerinde bir artış olup serum MDA ölçümlerinde de artış olduğu görülmüştür. PCV ve VCV gruplarında TAV bitimindeki PaO2 ve SpO2 değerleri arasında istatistiksel olarak fark olmamasına rağmen VCV grubunda TAV bitimindeki MDA ölçümleri ile PaO2 ve SpO2 değerleri arasında anlamlı bir ilişki bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
During operations and surgical procedures for the lungs to expand the field of view in order to facilitate one-lung ventilation (OLV) has been frequently used. OLV, although a portion can be applied safely in the majority of patients develop hypoxemia. Hypoxemia are known to increase the formation of freee oxygen radicals. Free oxygen radicals cause damage to tissues and organs through several mechanisms. The end product of lipid peroxidation associated with oxygen free radicals is that malondialdehyde (MDA), is often used as an indicator of lipid peroxidation. For the prevention of tissue and organ damage due to free oxygen radical studies have recently been increasing. We are in this study, pressure-controlled ventilation and volume-controlled ventilation during one-lung ventilation aimed to evaluate on lipid peroxidation. Approval from the Ethics committee of the University started to work with the Mediterranean. Patients were informed about the study voluntarily sign an informed consent form. 34 cases were included. In this study, two patients were excluded because of double-lumen endotracheal tube malposition. Subjects were evaluated in the operating room, electrocardiogram and oxygen saturation monitored after iv. premedication with midazolam. Artery cannula inserted under local anesthesia, arterial blood pressures were monitored. Haemodynamic effects, mechanical ventilatory parameters, duration of ventilation and the SpO2 values were recorded. Preoperative evaluation of malondialdehyde and blood gas measurements in arterial blood samples were taken. Induction of anesthesia with fentanyl, thiopental and maintained with vecuronium. Maintenance of anesthesia, fentanyl, vecuronium, sevoflurane and dry air and oxygen mixture. Double-lumen endobronchial intubation was performed with the tube. Double-sided position of the tube was confirmed by auscultation. Patients were randomly as a volume-controlled (17 cases), and pressurecontrolled (15 cases) were divided into two groups. MDA measurements to assess arterial kataterinden patients preoperatively, immediately before the start of OLV, OLV at the end, and 6 hours after surgery, blood samples were taken biochemistry tube. Measurement of MDA levels: MDA adduct OxiSelect assayed by ELISA using ELISA kit. The data obtained were analyzed using the SPSS version 18. PCV and VCV groups, smoking and not found a significant association between changes serum MDA (p> 0.05). Both groups were examined between the groups in terms of cigarette use of PCV compared with VCV group was found to use more cigarettes (p = 0.014). PCV values of MDA as a result of comparison between groups than in VCV group had lower MDA TAV BAŞ found a statistically significant (p = 0.026). PCV and VCV groups, OLV FiO2 value at the beginning, with OLV at the beginning of a statistically significant relationship was found between MDA levels (p> 0.05). PCV and VCV groups, one-lung ventilation-intubation in the period up to the beginning, FiO2 (51±3.8% and 55±13.2%, respectively) applied to be TLV, provides a significant increase in PaO2 and SpO2 values were compared to preoperative measurements. PCV and VCV groups, there was no significant difference between the values of OLV during the FiO2 (p> 0.05). PCV and VCV groups, PaO2 and SpO2 values at the end of OLV although there is no statistical difference between the value of MDA at the end of OLV with VCV group no significant correlation between PaO2 and SpO2 values (p 0.05). PCV and VCV groups were compared with a statistically significant difference was found between the values of PaO2 (p> 0.05). PCV and VCV groups were compared with a statistically significant difference was found between the values of SpO2 (p> 0.05). PCV and VCV groups were compared with a statistically significant difference was found between the values of plato pressure (p> 0.05).