Ergenlerin bağlanma stilleri ile ebeveynlerinin bağlanma stilleri arasındaki ilişki
The relationship between adolescents attachment styles and attachment styles of parents
  1. Tez No: 307917
  2. Yazar: SENEM TURAN AKDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇIĞIL FETTAHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada, ergenlerin bağlanma stili ile ebeveynlerinin bağlanma stilleri arasındaki ilişkiyi ve bağlanmayı etkileyen faktörlerin ergenlerin bağlanma stilleri üzerine olan etkilerini ortaya koymayı hedefledik. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvuran 12-17 yaş arasındaki 100 gönüllü ve onların ulaşılabilen anne ve/veya babaları çalışmaya dahil edilmiştir. Bağlanmayı etkileyen faktörler ile bazı kişisel özellikleri belirlemek için tüm deneklere sosyodemografik veri formu ve bağlanma stillerini belirlemek için ergenlere ve beveynlerine sırasıyla İlişki Ölçekleri Anketi-Ergen Formu ve İlişki Ölçekleri Anketi verilmiştir. Ayrıca Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, ergenler için Güçler Güçlükler Anketi- ergen formu ve ebeveynler için SCL-90-R kullanılmıştır. Ergenlerin bağlanma stilleri ile annelerin bağlanma stilleri arasında anlamlı bir ilişki saptanırken, aynı ilişki babaların bağlanma stilleriyle ergenlerin bağlanma stilleri arasında bulunmamaktadır. Kızların erkeklere göre daha yüksek oranda korkulu bağlanma stiline sahip oldukları, korkulu bağlanmanın cinsel istismara maruz kalma ve kendine zarar verici davranış ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Örneklemin klinik örneklem olması nedeniyle, toplum kökenli daha geniş çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışma, bağlanma konusunda annenin öneminin ergenlik döneminde de devam ettiğini, ergen-anababa ilişkisinin birbirini etkileyen çift yönlü bir ilişki olduğunu ve güvenli bağlanmanın ergenin her açıdan iyilik halini etkilediğini vurgulayan sonuçlara ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to reveal the relationship between adolescents? attachment styles and attachment styles of parents and the impact of factors affecting the attachment on adolescents? attachment styles. 100 adolescent volunteers referred to child and adolescent psychiatry outpatient clinic of Akdeniz University Hospital, between ages 12-17 and their mothers and/or fathers have been included in this study. To determine the factors affecting the attachment and some personal characteristics, for all subjects sociodemographic data form was used. For determination of attachment styles of adolescents and parents we used Adolescent Relation Scale Questionnaire and Relation Scale Questionnaire respectively. In addition, for all subjects, Rosenberg Self-Esteem Scale, for adolescents The Strengths and Difficulties Questionnaire and for parents Symptom Checklist 90-Revised were used. The stastistically significant relationship between attachment styles of adolescents and mothers? attachment styles was found but we did?nt determine the similar result between adolescents? attachment styles and attachment styles of fathers. We found that the girls had a higher rate than boys in fearful attachment style. And also it was determinde that fearful attachment style was associated with sexual abuse history and self injurios behavior. Because the sample was clinical, community based larger studies are needed. The most important results of this study are as followings: The importance of a mother from the point of attachment continues into adolescence besides the childhood. There is a bidirectional relationship that affects each other in a vice versa manner between adolescents and their parents. Finally, the secure attachment affects every aspect of adolescent well-being.