2000-2010 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesine düşme nedeniyle başvuran 65 yaş ve üzeri hastaların retrospektif değerlendirilmesi
A retrospective study to evaluate 65 years and older patients admitted to Akdeniz University Hospital due to falling between 2000-2010
- Tez No: 307920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELAHAT AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 2000-2010 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesine başvuran 65 yaş üstü kişilerin ve düşme özelliklerinin tanımlanmasıdır. Yöntem: Retrospektif tipte olan bu çalışma 2000-2010 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesine düşme nedeniyle başvuran 65 yaş üstü kişilerin dosyaları incelenerek yapılmıştır. Düşme nedeniyle başvuran olgularda yaş, cinsiyet, başvuru tarihi, eşlik eden hastalıkları, kullandığı ilaçlar, düşmenin oluş şekli, yeri, mevsimlerle ilişkisi, kazanın ciddiyeti, yaralanma tipi, kırığın hangi vücut bölgesinde oluştuğu, hastanede yatış süresi, tedavi şekli değerlendirilmiştir. Bulgular: Akdeniz Üniversitesi Hastanesine 2000-2010 yılında 555 yaşlı düşme nedeniyle başvurmuştur. Düşme nedeniyle başvuran olgular daha çok 75- 85 yaş arasındadır. Olguların, %32,1ini erkekler, %67,9unu kadınlar oluşturmaktadır. Düşmelerin oluş şekli olarak ilk sırada aynı seviyeden düşme, ikinci sırada yüksekten düşme ve üçüncü sırada merdiven ve basamaktan düşmedir. Sonuç: Bu çalışmada Akdeniz Üniversitesi Hastanesine 2000-2010 yılları arasında 65 yaş ve üstü düşme nedeniyle 555 yaşlı başvurmuştur. Kadınlarda düşme oranı erkeklerden fazladır. Düşme genellikle 75-85 yaş arasında daha fazladır. Tüm olguların 377?si (%67,9) 1 kere, 52si (%9,36) 2 kere, 13ü (%2,34) 3 kere, 6sı (%1,08) 4 kere, 2si (%0,36) ise 5 kere düşme nedeniyle hastanemize başvurmuştur. Bu çalışmanın retrospektif tipte olması ve düşmelerin belirlenen ICD koddaki dosyaların taranmasıyla yapılması, daha sonra istenilen bazı bilgilere erişimi imkansız kılmıştır. Merdivenlerde ergonomi tırabzanların varlığı, banyolarda tutunmayı sağlayacak yapıların varlığı, ışıklandırmanın yeterli olmadurumu gibi düşmelerle ilişkili olabilecek nedensel bağlantılarının araştırılamaması bu çalışmanın kısıtlılıklarından bazılarıdır. Evde alınabilecek basit ve ucuz önlemler ile düşmeler büyük ölçüde önlenebilir. Bu amaçla düzenlemeler yapılırken yaşlıların fiziksel yetersizliklerinin göz önüne alınması ve yaşlıların düşmeler hakkında bilgilendirilmesi ve periyodik sağlık muayenelerinde hekim tarafından düşmenin sorgulanması, düşmeye neden olan risk etmenlerinin belirlenmesi ve bu risk etmenlerine yönelik önlemlerin alınması ve gerekli düzenlemelerin yapılması yaşam kurtarıcı olabilir. Sonuç olarak yaşlıların çoğu için düşmeler bir saglık tehlikesi olarak gösterilse de, yaşlılar arasında düşme riskinin artmasına neden olan risk etmenlerini en aza indirmek için düzenlenecek egitim programları sayesinde düşme riski azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was aimed to determine the falling reasoned hospital admissions of 65 years and older patients to Akdeniz University Hospital between 2000- 2010 and also to evaluate the characteristics of falls among this age group. Method: This retrospective study comprised by examining the files of falling persons over 65 years admitted to Akdeniz University Hospital between 2000-2010. Patients? age, sex, date of application, accompanying diseases, used drugs, type of the falls, the place relation according to where the falls had occurred, relationship of the falls with the seasons, the severity of accident, injury type, fracture and body part relation, the duration of hospitalization, type of treatment were analyzed. Findings: 555 elderly patients were admitted to Akdeniz University Hospital due to a fall history between 2000-2010. Most of those patients were between the ages of 75-85, composed of %32,1 male and %67,9 female. Frequency and the type of occurrence of falls; falling at the same level was admitted as the most common form, second common form was falling from height and third place was the step falls. Conclusions: Overall 555 elderly patients were admitted to Akdeniz Univesity Hospital due to a fall history between 2000- 2010 and the ratio of the falls was higher in women than men and significantly more frequent between 75- 85 years. 377 patients (67.9%) only once, 52 patients (9.36%) two times, 13 patients (2.34%) three times, 6 patients (1.08%) four times, 2 patients (0.36%) 5 times admitted to our hospital due to a fall. This type of retrospective analysis is done by searching files and falls by the ICD code, and this sometimes made it impossible to access some information requested. Some reasonal relations to falls those couldn?t investigated were also other restrictions of our study. With simple and inexpensive preventions taken at home, falls can be prevented highly. For this purpose, during arrangements for the elderly people, their physical deficiencies could be taken into consideration and they could be informed about the falls during their periodic health examinations by the physicians. A good questioning to determine the risk factors and making the necessary arrangements and supporting preventive measures for these risk factors can be lifesaving. As a result, eventhough the falls consist of an important health problem for the elderly, could be highly prevented by minimizing the risks and by helding training programs for the elderly people and their caregivers.