Protez kapak trombüslerinde tedavi yaklaşımları
Approaches to treatment of prosthetic valve thrombosis
  1. Tez No: 307921
  2. Yazar: ERHAN HAFIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, 2002-2011 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda protez kapak trombüs tanısı konulan hastalar (89 hasta) retrospektif olarak cerrahi tedavi alanlar, trombolitik tedavi ve her ikisini birden alanlar karşılarştırıldı. Yaşayan ve mortalite izlenen hastalar karşılaştırıldı. Trombolitik tedavi başarılı ve başarısız olan trombolitik tedaviler ve bunların tedavi sonrası kaçına REDO ameliyatı, kaçına PANNUS/Trombektomi giderilmesi yapıldığını karşılaştırıldı.Çalışmamıza dahil ettiğimiz hastalarda Mitral kapaktaki trombozların Aort kapaktaki trombozlardan daha büyük olduğu görüldü. Ayrıca Mitral kapak trombozü olan hastaların ikinci kez cerrahi gereksinimleri Aort kapakta trombozu olan hastalara göre daha fazla olduğu görüldü.Bu nedenle trombolitik tedavinin yanında ve sonrasında uygulanacak cerrahi tedavinin, hastalığın tedavi şansını arttıracağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with the management of trombosis formation of the prosthetic valves. The database was taken from the patients were operated between 2002-2011 period at University of Ankara, School of Medicine, Department of Cardiovascular Surgery. The sample material is composed of 89 patients. The patients?sample is divided to three categories: The first is consisted of the patients who recieved the medical (thrombolitic) treatment. The second is consisted of the patients who recieved surgical treatment. The third one is consisted comparision between both treatment. The comparision was made according to the mortality rate among the categories. The comparision was made according to the success of the medical treatment and after treatment, how many patients required REDO operation and how many patients has needed excision of PANNUS/Thrombectomy.The thrombosis on the mitral valve are larger than the aortic one, was detected in this study. The requirement of a second surgical attempt to the patient with mitral valve thrombus are higher than the aortic one?s.As a conclusion; our decision is that increment at the chance of treatment is depended to the surgical treatment at the time of or after the thrombolitic treatment.