2000-2010 yılları arasında OMÜ Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Algoloji Bilim Dalı'na ağrı nedeni ile başvuran hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients referred to OMU Medikal Faculty Hospital Algology Department with pain between 2000-2010
  1. Tez No: 311475
  2. Yazar: SEVDA AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KELSAKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Var olduğu günden beri acı çeken insanoğlu prehistorik dönemden günümüze kadar geçen sürede ağrısını dindirmek için uğraşmıştır. Artık bir hastalık ya da sendrom olarak görülen kronik ağrı toplumda pek çok hastayı etkilemektedir.Günümüzde ağrı tedavisinde, ağrı klinikleri önemli bir aşama kaydetmiştir. Ağrı kliniklerinde; akut ağrı ve kronik ağrı tedavi edilebilir. Ağrı kliniklerinin hedefi; kolay ulaşılabilir olmak, daha çok hastaya ulaşmak, doğru tanı koymak, uygun tedaviyi düzenlemek ve hastaların yaşam kalitesini arttırmaktır.Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Algoloji Bilim Dalı, 1988 yılı ikinci yarısında çalışmalarına başlamış, 1991 yılı ikinci yarısına kadar tanı ve tedavi hizmetlerini konsültasyon bazında yürütmüştür. 1991 yılı ikinci yarısından sonra poliklinik hizmeti de vermeye başlamıştır.Polikliniğimize başvuran tüm hastalarla yüz yüze görüşmeler yapılmakta, daha önceden hazırlanmış olan ?Poliklinik Ağrı Değerlendirme Dosyası? açılmakta, dosyanın bünyesindeki sorular hastaya yöneltilmekte ve alınan bilgiler dosyaya kaydedilmektedir. Hastaların dosyaları polikliniğimizde arşivlenmekte ve hastanın takibi daha rahat bir şekilde yapılmaktadır.Bu çalışmada, hastanemiz Ağrı Ünitesi Polikliniği'ne ağrı şikayeti ile başvuran hastaların kayıtları incelenerek; verdiğimiz hizmetlerin saptanması, bu hizmetlerin sonuçlarının ve verimliliklerinin sorgulanması, hizmetlerimizin daha da geliştirilmesi; ayrıca polikliniğimize başvuran hasta popülasyonunun sosyodemografik özelliklerinin ve ağrı durumlarının dünyada ve ülkemizde yapılmış diğer ağrı çalışmaları ile benzerliklerinin ve farklılıklarının ortaya konulması amaçlanmıştır.Çalışmamızda Ocak 2000-Aralık 2010 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Algoloji Bilim Dalı polikliniğine ağrı nedeni ile başvuran hastalar incelendi. Hastaların sosyodemografik özellikleri, ağrı durumları ve uygulanan tedaviler dosyalarından retrospektif olarak değerlendirildi.Onbir yıllık süre içerisinde polikliniğimize toplam 6647 hasta başvurdu. Hastaların yaklaşık üçte ikisinin (% 66.9) 19-64 yaş aralığında olduğu görüldü. Hastaların cinsiyeti arasında belirgin fark yoktu. Hastaların yarısına yakını kendiliğinden başvuru yaptı (% 43.1). En sık ağrı nedenleri, miyofasiyal ağrı (% 22.6), nöropatik ağrı (% 21.2), bel ağrısı (% 15.7) ve baş ağrısı (% 14.7) idi. Malign ağrı nedeniyle başvuran hastalarda en sık gastrointestinal sistem kaynaklı kanser, akciğer kanseri ve meme kanseri görüldü. Hastaların büyük çoğunluğuna farmakolojik ve invaziv tedavi verildi (% 83.4). En sık yapılan invaziv tedavi; tetik nokta enjeksiyonu, kuru iğne uygulaması ve epidural kateter takılması oldu.Ağrı, toplumun neredeyse tamamını ilgilendiren emosyonel bir durumdur. Ağrı çeken hastalar direkt olarak ağrı ünitelerine başvururlarsa daha kısa ve daha etkin yolla tedavi olabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
As he has been dealing with pain throughout his entire period of existence, mankind also exhibited a continuous labor since prehistoric ages to find out methods of relieving. Today considered as a disease or a syndrome, chronic pain has unfavorable effects on many patients.Specialized pain clinics today had already made an important progress as overall pain management is considered. Cases of acute pain and chronic pain are being managed in these clinics. They in common tend to be easily accessible, reachable, performing correct diagnosis, treating/editing appropriately and eventually improving the quality of life for patients.Ondokuz Mayis University, Medical Faculty Hospital, Department of Algology began its service on the second half of year 1988. Until the second half of 1991, the service pattern was in a consultative manner. After on, the out-patient clinic of the department has came into operation which is still active.In our clinic all patients admitted to face to face interviews conducted by previously prepared ?Outpatient Pain Assessment Files? which are filled and archived in a meticulous manner. This process simplifies and comforts the patient follow-up.In this study, we examined hospital records of patients presenting to our Pain Clinic Unit. We aimed to determine the overall results of our services, to observe the efficiency of our them, find ways to improve them via observing the sociodemographic and disease related characteristics of the patient population with pain and other pain conditions. We also compared our data with the data of relevant studies.In our study, admitted patients with pain to Ondokuzmayis University Medical Faculty Hospital Department of Algolgy outpatient clinic between January 2000- December 2010 were included. The sociodemographic characteristics of the cases, pain conditions and treatments were reviewed and observed retrospectively.Within the eleven year period a total of 6647 patients referred to our side. Almost two-thirds of the patients (66.9 %) were between the ages of 19-64. There was no significant difference between patients' sex. Nearly half of the patients had self-reference (43.1 %). The most common cause of pain was myofascial pain, neuropathic pain, low back pain and headache. Among oncological cases the most common sources was gastrointenstinal system, lung and breast regions. Vast majority of patients received pharmacological and invasive treatment (83.4 %). The most common invasive treatment modalities were, trigger point injection, dry needle application and epidural catheter application.Pain is a common problem with physical, social, economic and emotional aspects as well. Direct referral of pain patients to specialized pain clinics may provide more effective and rapid management of this multifaceted problem.