Parkinson hastalığında antiparkinson tedaviye bağlı cinsel işlev bozukluğu ve hiperseksüalite sıklığı parkinson hastalığında antiparkinson tedaviye bağlı cinsel işlev bozukluğu ve hiperseksüalite sıklığıparkinson hastalığında antiparkinson tedaviye bağlı cinsel işlev bozukluğu ve hiperseksüalite sıklığı
Sexual dysfunction and hypersexuality induced by antiparkinson medications in parkinson's disease
- Tez No: 307925
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CENK AKBOSTANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Parkinson hastalığı en sık görülen nörodejeneratif hastalıklardan biridir. Bu hastalıkta motor belirtilerin yanı sıra motor olmayan belirtiler de oldukça sık görülür. Motor olmayan belirtiler arasında yer alan cinsel işlev bozukluğu ve hiperseksüalite hastalığın kendisine ya da kullanılan ilaçlara bağlı olabilir.Bu çalışmada Parkinson hastalığında antiparkinson tedavi ile ortaya çıkan cinsel istek artışı sıklığı kontrol grubu ile karşılaştırılmalı olarak değerlendirildi. Ayrıca Parkinson hastalarında cinsel işlev bozukluğunun sıklığı da araştırıldı.Parkinson hastalığı, süresi ve evresi ile bu hastalıkta kullanılar ilaçların hiperseksualite için risk faktörü olmadığı bulundu. Dopamin agonisti kullanan ve kullanmayan hastalar hiperseksualite sıklığı açısından benzerdi.Uygun tedavi altında olan Parkinson hastalarında, Parkinson hastalığı olmayanlara oranla cinsel işlev bozukluğu sıklığında artış görülmedi.Parkinson hastalığı olan kadınların cinsel işlevlerinin olmayanlara göre daha iyi olduğu bulundu.Özellikle dopamin agonisti kullanımı ile ortaya çıktığı bilinen hiperseksualitenin başka faktörlere bağlı da olabileceği akılda tutulmalıdır. Cinsel işlev bozukluğu ve hiperseksualitenin iyi sorgulanması ve varsa tedavisinin düzenlenmesi yaşam kalitesi açısından çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is one of the most common neurodegenerative diseases. The motor symptoms of this disease, as well as non-motor symptoms is quite common. Among non-motor symptoms of sexual dysfunction, and hypersexuality, may be due to the disease itself or the drugs used.In this study, anti-Parkinson medication caused by the increased frequency of sexual desire were evaluated and compared with the control group. In addition, the frequency of sexual dysfunction in patients with Parkinson?s disease were also investigated.Parkinson's disease, duration and stage of the disease and the medication were not risk factors for hypersexuality. Patients with and without dopamine agonist were similar in terms of frequency of hypersexuality .Under the appropriate treatment of Parkinson's patients, the incidence of sexual dysfunction were not increased compared to those without Parkinson?s disease.It was found that sexual function is better in women with Parkinson? disease.Hypersexuality which is known induced by antiparkinson medication especially with dopamine agonists, may be also associated with other factors. Good evaluation and treatment of sexual dysfunction and hypersexuality is very important in terms of quality of life in Parkinson?s disease.