Hidroksiklorokinin maküla toksisitesinin tanı ve izlenmesinde fundus otoflöresansı
Fundus autofluorescence in diagnosis and monitoring of hydroxychloroquine macular toxicity
- Tez No: 307926
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÖZMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Uzun dönem hidroksiklorokin kullanan hastalarda, retinal toksisite açısından risk faktörlerinin belirlenmesi ve retinopatinin erken tanısında görüntüleme yöntemlerinin karşılaştırılmasıGereç ve Yöntem: 1 yıldan uzun süreli hidroksiklorokin kullanan 69 hasta prospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri, ilaç kullanım süreleri, ideal kiloya göre günlük ilaç kullanım dozları ve total ilaç kullanım dozları kaydedilerek tam oftalmik muayeneleri yapıldı. Maküler 5-2 ve santral 10-2 görme alanları ile İnfrared ve Fundus otoflöresans (FOF) görüntüleri kaydedildi. Spektral Optik Koherens Tomografi (sOKT) ile maküler kesitler alındı ve maküla; fovea, parafovea ve perifovea olmak üzere 3 bölgeye ayrılarak, 6 aylık takipler süresince 47 hastanın maküler kalınlık ölçümleri karşılaştırıldı.Bulgular: Takip süresince 3 (%4,34) hastada hidroksiklorokin makülopatisi saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: determining the risk factors for retinal toxicity and comparison of screening methods for early diagnosis of retinopathy among the patients in long-term hydroxychloroquine.Materials and methods: 69 patients using hydroxychloroquine within a long-term more than a year were evaluated. A full ophthalmic examinations of patients were made with recording their demographics, duration of drug use and also daily and total doses of drug use according to their ideal weight. Macular and central 10-2 visual field and fundus autofluorescence (FOF) images were recorded. Spectral optical coherence tomography (sOCT) sections were obtained and also the macular thickness measurements of 47 patients were compared with the macular fovea and perifovea, parafovea which were seperated from the 3 region during the 6 month follow-up.Results: Hydroxychloroquine maculopathy was determined in 3 (4,34%) patients during follow-up.