Karpal tünel cerrahisi yapılan hastaların mizaç özelliklerinin cerrahi sonrası memnuniyet üzerine olan etkisinin incelenmesi
The relationship between clinical results and patient satisfaction with the temperament status in patients that performed open carpal tunnel syndrome release surgery
  1. Tez No: 307929
  2. Yazar: KARADUMAN MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI SİNAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma açık karpal tünel gevşetme cerrahisi yapılmış olan 171 hastanın cerrahi sonrası klinik sonuçları ve memnuniyet derecesinin hasta mizacı ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır.Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 2009-2011 yılları arasında açık karpal tünel gevşetme cerrahisi yapılmış olan 171 hasta değerlendirmeye alındı.Bu hastaların hiç birinin psikiyatrik patoloji tanısı bulunmuyordu.Öncelikle TEMPS-A testiyle hastaların mizacı belirlendi.Mizaç belirlemesi sonrasında 1.Anksiyöz mizaç; 2.
Özet (Çeviri)
In this study, it was evaluated the relationship between clinical results and patient satisfaction with the temperament status in 171 patients that performed open carpal tunnel syndrome release surgery.In Ankara University Medical School, Clinic of Orthopaedics and Traumatology, between the years of 2009and 2010, the patients who had open carpal tunnel syndrome release surgery were investigated. First of all, none of patients had psychiatric pathology. Therefore it is performed the TEMPS-A test then according to these results; patients were divided in 6 groups (1. Anxious temperament; 2. Non-dominant temperament; 3. Depressive temperament; 4. Siklotimic temperament; 5. Irritable temperament; 6. Hypertimic temperament).We have compared first group and the others all together.It was compared the 60 patients belonged to group of non-dominant mood and 111 patients belonged to of the other 5 groups. Then, it is investigated the symptomatic and functional aspects of patients during preoperative and postoperative period according to the Boston Scale and also it is made satisfaction survey according to the PEM-term after surgery.