Hemodiyaliz hastalarının yaşam kalitesi ve beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life and nutritional status of hemodialysis patients
- Tez No: 307952
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Hemşirelik, Nefroloji, Nutrition and Dietetics, Nursing, Nephrology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tanımlayıcı ve kesitsel çalışma, Trakya Üniversitesi Sağlık, Araştırma ve Uygulama Merkezi Hemodiyaliz Ünitesi, Edirne Devlet Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi ve Özel Edirne Diyamar Diyaliz Merkezi'nde 25.09.2010 ? 20.03.2011 tarihleri arasında yapılmıştır. Bu araştırma, örnekleme alınma kriterlerine uygun 115 hemodiyaliz hastası ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak; hemodiyaliz hastalarının sosyodemografik ve klinik bilgilerinin yer aldığı hasta bilgi formu, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Subjektif Global Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik, ortalama, standart sapma, ki kare analizi, student t testi, Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis analizi, tek yönlü varyans analizi, anova analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05). Grubun %55,7'sinin beslenme durumunun iyi olduğu ve iyi beslenenlerin %65,6'sını erkeklerin oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was done between 25.09.2010 and 20.03.2011 in hemodialysis units of Trakya University Center of Health, Research and Practice, Edirne State Hospital and Edirne Diyamar Dialysis Center. Study sample included 115 patients receiving hemodialysis treatment, who were convenient for sampling criteria. Data were obtained by patient information form designed to determine socio-demographical and clinical features of patients, Quality of Life SF-36 Questionnaire and Subjective Global Evaluation Scale (SGES). Data were analysed with percentages, means, chi-square analysis, student t test,Mann Whitney U and Kruskal-Wallis analysis, one-way variance analysis and ANOVA analysis. The significance level was accepted as( p0,05). It was determined that nutritional status of 55,7% of the group was good and 65,6% of the patients with good nutritional status were men.