Kırklareli ilinde çalışan hekimlerin tip 2 diyabet ve tip 2 diyabetin risk faktörlerinin saptanması ve azaltılmasına yönelik hizmet verdikleri toplumda farkındalık ve davranış değişikliği yaratma açısından durumları ve sorunlarının değerlendirilmesi
Evaluation of situations and problems of the physicians working in the province of kirklareli for the detection and reduction of type 2 diabetes and risk factors in terms of creating awareness and modification of behavior in the society they serve
- Tez No: 307953
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN TUĞRUL, PROF. DR. MUZAFFER ESKİOCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
AMAÇÇalışmamızın amacı, diyabet ve/veya risk faktörleri konusunda toplumsal farkındalık yaratma açısından hekimlerin mevcut durum ve sorunlarını belirlemektir.GEREÇ ve YÖNTEMÇalışma, Kırklareli İlinde, 2010 yılında yürütülmüş tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırmadır. Araştırma evreni, Kırklareli İlinde araştırma tarihinde çalışan tıp doktorlarıdır. Genel katılım oranı % 88,9'dur (N=312). Veri toplamada araştırmacılarca geliştirilmiş anket formları kullanılmıştır. Veriler SPSS paket programıyla değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve ki kare testleri kullanılmıştır.BULGULARKatılımcıların % 69,9'u erkek, % 29,8'i kadındır ve yaş ortalaması kadınlarda 36,5, erkeklerde 44,3 yıl olarak hesaplanmıştır. Katılımcıların kendi bildirimlerine göre % 60,5'i normal kilosunun üzerindedir. Çalışma grubumuzda diyabet görülme sıklığı % 6,1'dir. Katılımcıların % 64,7'si diyabetin çok büyük oranda engellenebileceğini düşünmektedir. Ancak kendisinin diyabet açısından riskli grupta olduğunu düşünen katılımcıların, diyabetin engellenmesine yönelik yaşam tarzı değişikliklerini yaygın olarak uygulamadıkları görülmüştür. Toplumsal farkındalık amacıyla en sıklıkla önerilen yaklaşım açlık kan şekeri ölçtürmedir. Katılımcıların % 41,0'inin toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla gerekli gördükleri yaklaşımları uygulayamadıkları tespit edilmiştir.SONUÇKatılımcıların yarısından fazlası kendisini DM açısından riskli olup olmama durumu bakımından yanlış grupta konumlandırmışlardır. DM ve risk faktörlerine karşı farkındalık yaratma amacıyla yapılacak faaliyetlerde öncelikli sorunların hekimlerin ağır iş yüklerine bağlı sorunlar ve ekonomik sorunlar olduğu tespit edilmiştir. Bu amaca ulaşmak için, hekimlerin konu hakkında düzenli ve sürekli olarak eğitim almalarının, çalışma şartları ve ortamlarıyla, ekonomik koşullarının iyileştirilmesi gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.ANAHTAR KELİMELER Diyabet, Halk Sağlığı, Toplumsal Farkındalık, Diyabetin Önlenmesi
Özet (Çeviri)
Evaluation of situations and problems of the physicians working in the province of Kırklareli for the detection and reduction of type 2 diabetes and risk factors in terms of creating awareness and modification of behavior in the society they serveOBJECTIVEThe aim of our study is to determine the current status and problems of phisicians in terms of creating social awareness about DM and/or risk factors.MATERIALS AND METHODSThe study is a descriptive and cross-sectional survey conducted in Kırklareli in 2010. The population of this research consists of medical doctors who are working in Kırklareli. Overall participation rate is 88,9% (N= 312). Researchers developed a questionnaire used for data collection. The data were evaluated using SPSS package program. In the analysis of data, descriptive statistics, chi-square tests were used.RESULTS69,9% of the respondents are male, 29,8% are female and mean age was calculated as 36,5 for women and 44,3 years for men. It has been observed that 60,5% of participants were overweighted. The prevalence of DM is 6,1% in our study group. 64,7% of the participants think that DM can be prevented to a large extent. But the participants who think they are at the risk group for diabetes were not carrying out lifestyle modifications to prevent diabetes as widely. The most frequently recommended approach to social awareness is measuring fasting blood glucose. It was determined that 41,0% of participants couldn?t perform the necessary approaches in order to promote social awareness.CONCLUSIONMore than half of the participants positioned themselves in the wrong group in terms of DM risk status. It has been determined that the heavy workloads and economic problems of the physicians were ranked as primary problems in activities of social awareness against diabetes and its risk factors. To achieve this goal, it has been found that physicians should receive periodical educations and economic and working conditions should be improved.KEY WORDS Diabetes, Public Health, Social Awareness, Prevention of Diabetes