Periferik ve santral nöropatik ağrılı hastalarda transkutaneal elektrik sinir stimülasyon tedavisinin ağrı, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesine etkisinin karşılaştırılması
Comparision of the effect of the treatment of transcutaneal electricial nerve stimulation on pain, functional capacity and quality of life in patients with peripheric and central neuropathic pain
  1. Tez No: 307955
  2. Yazar: MUHAMMED KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
KILINÇ M. Periferik ve Santral Nöropatik Ağrılı Hastalarda Transkutaneal Elektrik Sinir Stimülasyon Tedavisinin Ağrı, Fonksiyonel Kapasite ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisinin Karşılaştırılması. Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı, Doktora Tezi, Ankara 2012. Bu çalışma Periferik Nöropatik ağrılı (PNA) ve Santral Nöropatik ağrılı (SNA) hastalara uygulanan 20 seanslık yüksek frekanslı Transkutaneal Elektrik Sinir Stimulasyon (TENS) uygulamasının hastaların ağrı şiddetine, niteliğine, ağrının fonksiyonel kapasiteye ve yaşam kalitesine etkilerinin karşılaştırılması amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 51 olan 20 PNA'lı, 48 olan 20 SNA'lı olgu dahil edilmiştir. Olguların demografik bilgileri ve hikayeleri alındıktan sonra, Görsel Analog Skalası (GAS) kullanılarak ortalama, en şiddetli ve en az şiddetli ağrıları değerlendirilmiştir. Olguların ağrılarının niteliği Nöropatik Ağrı Ölçeği (NAÖ) ile, ağrının fonksiyonel kapasiteye etkisi Kısa Ağrı Envanteri ile (KAE) , ağrının karakteri LANSS ağrı ölçeği ile ve ağrının yaşam kalitesine etkisi Nottingham Sağlık Profili (NSP) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca olguların dokunma duyuları Semmes Weinstein monofilamentleri kullanılarak, ısı duyuları, sıcak-soğuk tüp kullanılarak, allodini ve hiperaljezi duyuları da pamuk kullanılarak değerlendirilmiştir. Tüm değerlendirmeler tedavi öncesinde ve 20 seanslık tedavi sonrasında olmak üzere 2 kez yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kılınç, M. Comparision of the effect of the treatment of Transcutaneal Electricial Nerve Stimulation on pain, functional capacity and quality of life in patients with peripheric and central neuropathic pain. Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Physical Therapy and Rehabilitation Program, Doctorate Thesis, Ankara 2012. This study is planned to compare the effect of 21 sessions of high-frequency TENS application on pain, functional capacity and quality of life in patients with peripheric neuropathic pain (PNP) and central neuropathic pain (CNP). 20 PNP patient with a mean age of 51 and 20 CNP patient with a mean age of 48 was included to the study. After investigation of demographic information and stories of the cases, using the visual analog scale, mean, the most severe and less severe pain was evaluated. Cases? quality of the pain was evaluated with the neuropathic pain scale (NSP), the effect of pain on functional capacity was evaluated with Brief Pain Inventory (BPI), the characteristics of the pain was evaluated with LANNS pain scale and the effect of pain on quality of life was evaluated with Nottingham Health Profile (NHP). In addition tactile sensation was evaluated with Semmes Weinstein monofilaments; the sense of heat was evaluated by using hot-cold tubes, allodynia and hiperalgezia was evaluated by using cotton and a needle. All assessments were done two times including pre-treatment and 21 sessions after treatment.