Adriyamisin-siklofosfamid kemoterapisi başlanan yeni tanı meme kanserli hastalarda oksidatif stres ve antioksidan parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stress and antioxidant parameters in patients with adriablastin-cyclophosphamide chemotherapy began for newly diagnosed breast cancer
- Tez No: 307982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN TAMER ELKIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Meme kanseri, memenin lobül veya kanallarını döşeyen epitel hücrelerinin malign bir proliferasyonudur. Tüm kanser olguları arasında meme kanseri yüzbinde 17.9 insidans oranı ile 4. sıradadır. Kadınlarda ise yüzbinde 37.3 ile en sık görülen kanserdir. Kansere bağlı mortalitede 5. sırada iken kadınlarda kansere bağlı mortalitede ilk sırada yeralır. Meme kanserinin tedavisinde cerrahi yöntemler, kemoterapi, hormonoterapi ve hedefe yönelik biyolojik tedaviler kullanılır.Kanserlerin muhtemel nedenleri arasında hastalığın hem başlangıcında hem de gelişiminde suçlanan majör risk faktörleri DNA ve diğer hücresel moleküllerin serbest oksijen radikalleri (SOR) tarafından hasarlanmasıdır. Endojen ve ekzojen antioksidanlar kansere neden olan SOR'ni nötralize ederek veya etkisini engelleyerek kanser gelişimini önleyebilmektedir. Bu çalışmada yeni tanı meme kanserli hastalarda adriyamisin-siklofosfamid kemoterapisinin oksidatif stres (malondialdehid (MDA), total oksidatif stres (TOS)) ve antioksidan parametreler (total antioksidan kapasite (TAK)) üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı.Bu amaçla, Fırat Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde takip edilen AC kemoterapisi başlanan yeni tanı almış 25 meme kanserli olgu çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan olgulardan belirlenmiş üç farklı zamanda alınan kanlarda hastalığın tanı, takip ve tedavisinde gerekli olabilecek hematolojik ve biyokimyasal parametreler yanında MDA, TOS ve TAK çalışıldı.Çalışmamızda 3 .dönem TOS düzeyi, 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is malign proliferation of lobular or tubular epithelium of the mammarian tissue. Among all cancers breast cancer is number four with the insidance of 0.0179% and among women number one with the insidance of 0.0373%. It is also fifth common cause of all cancer mortalities and first amoung women breast cancer treatment opportunities are surgical interventions, chemotherapy, hormonotherapy and targeted biologic treatment strategies.The initiating factor of cancer is the damage of DNA and other cellular molecules by free oxygene radicals. Exogenous or endogenous antioxidants can prevent the carsinogenesis via neutralising the free oxygene radicals. In this study we aimed to determine the oxidative stres (MDA, TOS) and antioxidant parameters (TAK) in patients with breast cancer that receives adriamycin-cyclophosphamide chemotherapy regimen due to this chemotherapy.This study compasses the 25 adult patients in the Medikal Oncology Clinic of Firat University Hospital with novelly diagnosed breast cancer that receives AC chemotherapy regimen.