Türk Yurdu dergisi ve İkinci Meşrutiyet devri Türkçülük akımı (1911-1918)
  1. Tez No: 30799
  2. Yazar: MEHMET ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT ÖNSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 602
Özet
Türk Yurdu Dergisi (1911-1918) 1 1. Meşrutiyet devri Türkçülük akımının en etkili i-Fade edildiği bir yayın organı dır. Fik i r hareketleri araştırmalarında vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Derginin muhteva analizi Türkçülük düşüncesinin boyutlarını bize vermektedir. Buna göre, Türkçülük öncelikle Osmanlı sınırları içinde ve dışındaki Türklerin birlikteli ğini öne çıkarmakta, ortak bir Türk dünyası kavramına ağırlık vermektedir. Söz konusu eğilim, kendini tarih görüsünde de göstermekte, Türkçüler islâm ve Osmanlı öncesi Türk tarihine, Orta Asya'ya yönelmektedirler. Son tahlilde Türkçülük,“Osmanlı”kavramına mündemiç çok ulusluluk ve ümmet anlayışlarının yanıbasına, kavmiyete dayalı“m'illiyef'i koymaktadır. iktisadi düşünce açısından, imparatorluğun asli unsuru olan köylülüğün üretkenliğini arttırmayı, esnafların şirketleşmesini ve sermayenin Türk unsurların elinde toplanmasını savunan bir çizgiye sahiptir. Herkesin anlayabileceği sade bir dil yaratma Tükçülerin diğer amaçlarından biridir. Halk kültürünün kaynaklarının araştı rı İması mi 1 1 iyetçi j iğin dayanacağı taban açısından özellikle önemli görülmüştür. Sonuç alarak, Türk Yurdu dergisinde savunulan Türkçülük, ”Türk" unsuruna dayalı yeni bir sosyal ve siyasi kimliğin anahatlarını çizmesiyle. Cumhuriyet döneminde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Journal of Türk Yurdu. (1911-1918) was a periodical in which the idea o-F Turk ism of the second Const ıtuional period was expressed in most ef-Fective way. Thus, this journal is indispensable for research dealing with the intellectual movements of the period in question. ' An analysis of the content of the journal gives us the dimensions of the Turkist thought. According to this. Turkism, firstly brought to the for the unity of the Turks within and outside the Ottoman boundaries and attached utmost impartance to the concept a common Turkish world. This tendency indicated itself in the Turkist view of history as. well, and, thus, the Turkists were turning their attention towards the pre-Islamic and pre-Ottoman period of Turkish history. In the final analysis, Turkism put the notion of nationality in place of the multi-national concept of umma. From the viewpoint of economic thought, they advocated to increase the productivity of peasantry, the main element of the empire, the organization of tradesmen in corporations and the accumulation of capital in the hands of Turks. The creation of a plain language understood by everyone was one of the other aims of the Turkists. The study of the sources of popular culture was consideredextremely important in respect o-F the basis upon which nationalism was to depend. To sum up, the idea. o-F Turk i şm advocated by Türk Yurdu a-Ffected the Republican Period in the sense that it sketched the outlines o-F a new social and political identity based on the Turkish element.