Koalisyon hükümetleri: Türkiye örneği
  1. Tez No: 30798
  2. Yazar: YUDUM CURA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN BAĞIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çok-partili parlamenter sisteme sahip ülkelerde, yürütme yetkisi çoğu zaman parlamento çoğunluğuna sahip partinin oluşturduğu hükümet tarafından yerine getirilmektedir. Parlamentoda salt çoğunluğu sağlayan bir partinin olmaması durumunda ise, çoğunlukla koalisyon hükümeti kurma yoluna gidilmektedir. Özellikle Batı Avrupa çoğulcu demokrasilerinde uzun yıllardan bu yana başvurulan koalisyon hükümeti formülü, Türk siyasal hayatında da sıkça başvurulan bir yol olarak karşımıza çıkmaktadır. İki ya da daha fazla partinin, ortak bir hükümet politikasında uzlaşmaya vararak hükümet etme yetkisi ve sorumluluğunu paylaşmaları olarak tanımlayabileceğimiz koalisyon hükümeti; kurulması aşamasından başlayarak hükümet politikasının belirlenmesi, koalisyona ortak olmaktan dolayı elde edilecek kazançların partiler arasında dağılımına, hükümetin istikrarı ve sona ermesine kadar olan bir süreci kapsamaktadır. Bu süreç, bir ülke siyasal sistemine ait olan hemen hemen bütün öğeleri içinde barındırmakta ve bu öğeler tarafından belirlenmektedir. Koalisyon. hükümetleri, siyasal sistemdeki uzlaşma derecesi ile doğru orantılı olarak parlamenter demokrasilerde yeralmaktadır. Siyasal sistemi oluşturan unsurlar arasındaki bu uzlaşma derecesi, koalisyon hükümetlerinin kurulmalarından başlayarak aktörler arasındaki ilişkileri, hükümetin istikrarını ve ömrünü belirlemektedir. Bu noktada, koalisyon hükümetleri siyasal sistemdeki uzlaşmayı arttırıcı bir nitelik sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
In the countries that have the multiparty parliamentary system, most times the authority of the government belongs to the party that has the parliamentary majority. In the case that none of the parties have the majority in the parliament, constructing a coalition government is the method normally used. The coalition formula most commonly used in Western European democracies can be seen as the most common form used in Turkish politics as well. The coalition government which can be defined as“the sharing of authority and responsibility of being a government, by two or more parties, by agreeing on a common government policy”, ranges from the determination of the government policy, through the sharing of the benefits of being a member of the coalition, to the stability of the government thereby created. This coalition keeps almost all the elements that belong to a country's political system, and is determined by those elements. Coalition governments take place in parliamentary democracies according to a linear relationship with the degree of agreement in the political system. This degree of agreement between the elements that construct the political system determines the relationship between the actors and the stability and lifetime of the government. At this point, the coalition government exhibits a property that increases the agreement in the political system.