Başarı ve başarısızlığa yapılan nedensel yüklemelerin izlenimler üzerindeki etkisi
- Tez No: 30800
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışma, ilkinde bireylerin başarı/başarısızlıklarını yetenek, çaba ve şans etkenlerinden hangisi ile açıklamayı daha fazla tercih ettiklerini; ikincisinde ise başarı/başarısızlıklarını bu üç etkenden hangisiyle açıkladıktan taktirde diğer insanlar üzerinde daha olumlu bir izlenim bırakacaklarını belirlemek amacıyla yürütülen iki araştırmadan oluşmaktadır. Bu amaçla ilk araştırmada 108 ( 54 kız ve 54 erkek ) üniversite öğrencisi deneğe yetenek, çaba ve şans etkenleri nedeniyle başarılı/başarısız olan bireyler hakkında bilgiler verilerek bu kişilerin yerinde olmayı ne ölçüde tercih edeceklerini 7 basamaklı ölçekler üzerinde belirtmeleri istenmiştir. İkinci araştırmada ise, 260 (130 kız ve 130 erkek ) üniversite öğrencisi denek başarı/başarısızlıklarını bu üç etkenden biri ile açıklayan bir birey hakkında oluşturduklan ilk izlenimleri ve bu bireyle iş arkadaşı olmayı ne ölçüde tercih edeceklerini yine 7 basamaklı ölçekler üzerinde belirtmişlerdir. Bireylerin başarı/başansızlıklannı yetenek, çaba ve şans etkenlerinden hangisi ile açıklamayı daha fazla tercih ettiklerini ve başarı/başansızlıklannı bu üç etkenden hangisi ile açıkladıkları taktirde diğer insanlar üzerinde daha olumlu bir izlenim bıraktıklarını belirlemek amacıyla, yukarıda belirtilen yolla toplanan veriler 2 ( başarı-başarısızlık ) x 3 ( yetenek-çaba-şans ) x 2 ( kız-erkek ) faktörlü, ikinci faktörde tekrar ölçümlü deney desenini uygun varyans analizi tekniği ile analiz edilmiştir.Ill İlk araştırmadan elde edilen bulgular, deneklerin genel olarak başanlannı yetenek, başarısızlıklarını ise şans etkeni ile açıklamaya daha fazla tercih ettiklerini göstermiştir. Ancak, başarı koşulunda cinsiyete bağlı bir farklılık ortaya çıkmış, kız deneklerin yeteneği, erkek deneklerin ise çabayı ilk sırada tercih ettikleri gözlenmiştir. İkinci araştırmanın bulguları ise, başarı koşulunda sonucu gösterdiği çaba ile açıklayan birey hakkında oluşan ilk izlenimi sonucu yetenek ve şansıyla açıklayan bireyler hakkında oluşan ilk izlenimlerden daha olumlu olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde, başarısızlığını yeterince çaba göstermemesi ile açıklayan birey hakkında oluşan izlenim, yeteneksiz ve şanssız oluşlarıyla açıklayan bireyler hakkında oluşan izlenimlerden daha olumlu olmuştur. Her iki araştırmadan elde edilen bulgular ilgili literatürün ışığı altında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Two studies were carried out to investigate individuals' preferences to attribute their success and failure to ability, effort and iuck; and the effect of attributing success and failure to each of these factors on the impression created on others. In study I, 108 subjects were given short stories about six hypothetical students who either succeeded or failed as a result of ability or effort or luck and were asked to indicate on 7 points scales the degree to which they would preferred to be each of them. In study II, 260 subjects were again given short stories about six hypothetical persons who explained their job success or failure either by ability or effort or luck and were asked to rate their first impressions of these persons on 7 point scales. The data were analysed using the ANOVA appropriate for 2 ( outcome: success; failure ) x 3 ( attributional factors : ability, effort, luck ) x 2 ( sex: male, female ) factorial design with repeated measures on the second factor in both studies. The results of Study I showed that subjects preferred to attribute success to ability and failure to luck. A three way interaction of outcome x attributional factors x sex was also observed indicating that male subjects preferred to attribute their success to effort most while female subjects preferred to explain their success with ability. The results of Study II indicated that those who attribute their success to effort and those who attribute their failure to lack of effort create better impressions on others.