Türk veteriner hekimliğinde doğum ve jinekoloji tarihi üzerine araştırmalar
Studies on the history of obstetrics and gynecology in turkish veterinary medicine
- Tez No: 307996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. R. TAMAY BAŞAĞAÇ GÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Tarihi ve Deontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Türkiye'de veteriner hekimliği alanında ilk doğum ve jinekoloji dersi Askerî Veteriner Okulunda 1873 yılında verilmeye başlanmıştır. İlk bağımsız Doğum Bilgisi ve Jinekoloji Kürsüsü, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinde 1952 yılında kurulmuştur. Bu Kürsünün kuruluşu ile birlikte bu alanın çekirdek öğretim kadrosunu oluşturan öğretim elemanları, yeni kurulan veteriner fakültelerinin kurucu kadrolarında da yer alarak Türk Veteriner Hekimliğinde doğum ve jinekoloji birimlerinin yapılandırılmasını, gelişmesini ve bu birimler için akademisyenlerin yetiştirilmesini sağlamışlardır.Türkiye'de ilk Doğum ve Jinekoloji Kürsüsünün kuruluşundan Nisan 2011 tarihine kadar veteriner fakültelerinin Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dallarında - 74'ü halen aktif - toplam 86 öğretim üyesinin görev yaptığı saptanabilmiştir. Bu alana yönelik ilk kitabın basıldığı 1902 yılından 2011 yılı Nisan ayına kadar 27 adet kitabın ve 1580 adet bilimsel makalenin yayımlandığı; ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilen kongre ve sempozyumlarda ise toplam 1117 adet bildirinin sunulduğu tespit edilmiştir.Veteriner fakültelerinin müfredatlarında doğum ve jinekoloji derslerinin zorunlu dersler arasında yer aldığı; ancak derslerin verildiği dönemler ve ders saatleri açısından birörnekliğin bulunmadığı saptanmıştır. Bu alana yönelik lisansüstü eğitimin ise 15 SBE'nde sürdürüldüğü ve 1982-2011 yılları arasında 56'sı yüksek lisans ve 144'ü doktora programlarından olmak üzere toplam 200 öğrencinin mezun olduğu belirlenmiştir.Sonuç olarak, Türkiye'de bilimsel veteriner hekimliğin başlangıcından 2011 yılı Nisan ayına kadar doğum ve jinekoloji alanında eğitim-öğretim, araştırma ve yayın faaliyetleri dikkate alındığında, bu alanın her geçen gün geliştiği ve zenginleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the first Veterinary Obstetrics and Gynaecology course was provided in the Military Veterinary School in 1873. The first Veterinary Obstetrics and Gynaecology Department was separately established within the structure of Veterinary Faculty of Ankara University in 1952. Following this event, the academic personals of this Department have undertaken important responsibilities in constitution and development of newly founded departments and training their academicians.It could be determined that totally 86 academics, 74 of whom are still active, have carried out their duties between the establishment of the first Veterinary Obstetrics and Gynaecology Department to April 2011. Related to veterinary obstetrics and gynaecology subjects, 27 books and 1580 scientific articles were published between the years 1902 and 2011 and 1117 paper were presented in the national and international congresses and symposiums.It has been understood that veterinary obstetrics and gynaecology courses have taken place in the curriculums of veterinary faculties as mandatory lessons, nonetheless there have been no uniformities in the semestres and credits of these courses. As for the graduate education, it has been determined that this education in the field of veterinary obstetrics and gynaecology has been carried out by 15 Graduate Schools of Health Sciences and totally 200 students, 56 of whom from MS and 144 of whom from PhD programmes, were graduated between the years 1982 and 2011.In conclusion, regarding education, research and publication acvtivities of the field of veterinary obstetrics and gynaecology between beginning of scientific veterinary medicine to April 2011, it can be seen that this field has consistently grown and considerably advanced.