Diş hekimliğinde kullanılan görüntüleme yöntemlerinin amalgam civa salınımı üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of imaging modalities used in dentistry on mercury release from dental amalgam
  1. Tez No: 307997
  2. Yazar: EMİNE ŞEBNEM KURŞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu in-vitro tez çalışmasının amacı, diş hekimliğinde dolgu materyali olarak oldukça fazla kullanımı olan amalgam dolguların civa salınımı üzerine x-ışınları ve Manyetik Rezonans Görüntülemenin etkisinin incelenmesidir.Bu çalışmada SDI Permite (Avustralya) markalı kapsül amalgamlar, yüksekliği 3 mm, çapı 1 cm silindir şeklinde bölmeleri olan pleksiglas materyalinden yapılmış kalıplarda şekillendirilmiştir. İki gruba ayrılan amalgam numunelerin ilki x-ışınına, ikincisi ise Manyetik Rezonans Görüntülemeye maruz bırakılmıştır. Herbir gruptan eşit sayıda amalgam numune kontrol olarak ayrılmış ve herhangi bir işleme maruz bırakılmamıştır. Ardından numuneler hazırlanmış olan yapay tükürük içerisinde 1 saat, 2 saat ve 24 saat süresince bekletilmiştir. Bu sürelerin sonrasında Hidrür sistemli Atomik Absorbsiyon Spektroskopisi ile civa ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızın amacı x-ışınlarının ve MRG'nin amalgamın civa salınımı üzerine etkisinin incelenmesidir. Sonuçlar Student-t ve Anova testleri kullanılarak, %95 Güven Seviyesinde değerlendirilmiştir.Yapılmış olan bu tez çalışmasında, x-ışınına maruz bırakılan deney grubundaki amalgam örneklerinin, hazırlanan yapay tükürük çözeltisi içerisinde 1 saat, 2 saat ve 24 saat süresince bekletilmelerinin ardından ölçülen civa miktarları ile aynı süreler için ölçülen x-ışınına maruz bırakılmayan kontrol grubundaki civa miktarları karşılaştırıldığında deney grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir artış izlenmiştir.Manyetik Rezonans Görüntüleme yönteminde ise, MRG maruz bırakılan deney grubu ve MRG uygulanmayan kontrol grubu amalgam grupları arasında, yapay tükürük çözeltisi içerisinde 1 saat, 2 saat, ve 24 saat süresince bekletilmelerinin ardından civa salınım düzeyleri bakımından % 95 GS için istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro thesis study is to investigate the effect of x-rays and magnetic resonance ımaging on the release of mercury from dental amalgam which has a great deal of usage as a filling material in dentistry.In this study, SDI Permite (Australia) branded capsule amalgams were shaped in the molds made of plexiglas material that have cylindrical compartments 3 mm in height and 1 cm in diameter. The first group of amalgam samples separated into two was exposed to x-rays and the second was exposed to magnetic resonance imaging technique. In each group, equal number of amalgam samples were seperated as a control group and were not exposed to any processing. And then, the samples were left in artificial saliva as a 1 hour, 2 hours and 24 hours period. After this period mercury analysis were performed with hydride technique of atomic absorption spectrometer. The aim of this study was to investigate the effects of x-rays and MRI on the release of mercury from dental amalgam. The results were analyzed by using student-t test and Anova tests for 95% level of confidence.In this thesis study, statistically significant increase of mercury levels of amalgam samples which were exposed to x-rays after staying in artificial saliva solution for 1 h, 2 h and 24 h of periods when comparing with control group which were not exposed to x-rays for the same periods.In MRI technique, for 95 % level of confidence, there was no statistically significant difference in terms of mercury levels in artificial saliva solutions for 1 h, 2 h and 24 h of periods between the amalgam groups which were exposed and not exposed to MRI.