Pulmoner embolide klinik belirleyiciler
Clinical determinants of pulmonary embolism
  1. Tez No: 308022
  2. Yazar: BURCU KÖYDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ALATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışması PTE tanılı hastalarda klinik belirleyicilerin araştırılması amacı ile Eylül 2009 ve Eylül 2011 tarihleri arasında gerçekleştirildi. PTE tanılı 132 hasta çalışmaya alındı. Yoğun bakım yatışı, vasopressör gerektiren hipotansiyon, entübasyon, nüks gelişmesi, trombolitik uygulanması ve mortal seyir durumlarından bir veya birden fazlasının olması kötü klinik sonuç olarak kaydedildi. Eşlik eden hastalıklar, risk faktörleri ve akciğer grafi bulguları ile PTE prognozu arasında ilişki gösterilemedi. Artmış D-dimer, pro-BNP, Tn I düzeyleri ve dinamik toraks BT bulgularından RV/LV oranının > 1,1, PVOS > 11 olması ve BT' de IVS' un sola deviye izlenmesi kötü klinik sonuçlarla ilişkili bulundu. Başvuru esnasında hipotansiyon varlığı, EKG' de sağdal bloğu ve EKO' da İVS' un sola deviye izlenmesi kötü prognoz için bağımsız risk faktörleri olarak bulundu. Bağımsız risk faktörlerine eşlik eden Tn I yüksekliği varlığında kötü klinik sonuçlar için duyarlılığın ve negatif kestirim değerinin anlamlı oranda arttığı görüldü. Sonuç olarak akut PTE tanılı bir hastada prognozu tahmin etmede klinik, laboratuar ve radyolojik bulguların tek tek değerlendirilmesi yerine bu bulguların kombinasyonunun daha güçlü bir prognostik değerlendirmeye olanak sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This specialty thesis is studied in order to search for the clinical determinants of patients diagnosed with PTE between september 2009 and september 2011. 132 patients with the diagnose of PTE were included in the study. Death within 30 days after diagnosis of PTE, admission to the intensive care unit, cardiopulmonary resuscitation, endotracheal intubation, vasopressor therapy, relapse and thrombolysis were recorded as adverse clinical outcomes. No correlation between the prognosis of PTE and the factors including comorbidities, risk factors and chest radiography findings was found. It was found that there was a correlation between adverse clinical outcomes and the factors including elevated D-dimer, pro-BNP, Tn I levels, RV/LV ratio > 1,1, PVOS > 11, deviation of IVS to the left on the thorax CT. It was found that hypotension on the admission, right bundle branch block on the EKG and deviation of IVS toward the left ventricle on the EKO were independent risk factors for adverse clinical outcomes. Also, it was seen that there was a significant increase in sensitivity and negative predictive value of adverse clinical outcomes in the existence of elevated Tn I levels concominant with independent risk factors. In conclusion, while deciding about prognosis in the patients with acute PTE, it was seen that taking into account the combination of clinical, laboratorial and radiological findings all together instead of evaluating these findings seperately provided a stronger prognostic assessment of patients with PTE.