Antrenmanlı bireylerde artan egzersiz testi sırasında kardiyorespiratuvar ve metabolik sistemlerin aerobik ve anaerobik egzersiz bölgeleri cevaplarının karşılaştırılarak belirlenmesi
Comparatively determining effects of aerobic and anaerobic exercise regions on the cardiorespiratory and metabolic system during an incremental exercise test in trained subjects
  1. Tez No: 308028
  2. Yazar: NİDA ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Aerobik fitnesin belirlenmesi klinik tıp bilimlerinde önemli bir konudur. Bu çalışmanın amacı; şiddeti düzenli olarak artan egzersiz testi sırasında, aerobik ve anaerobik bölgedeki cevapların kardiyorespiratuar ve metabolik sistemlerde karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesidir.Etik kurul tarafından onaylanan imzalı bilgilendirilmiş onam formu alındıktan sonra 24 antrenmanlı erkek denek elektromanyetik bisiklet ergometre kullanarak tolerans edebilecekleri yüke kadar şiddeti düzenli olarak artan yüke karşı yapılan egzersiz testini (15 W/dk) gerçekleştirdi. Solunum gaz değişim parametreleri; gaz analizör sistemi kullanılarak solunumdan solunuma tespit edildi. Solunum parametreleri türbin hacimli transdüser kullanılarak değerlendirildi. Kardiyak cevabı değerlendirmek için 12 derivasyonlu EKG (elektrokardiyografi) kullanıldı. Anaerobik eşik (AE) V-slope methodu kullanılarak tespit edildi. Veriler eşleştirilmiş t testi kullanılarak analiz edildi.Maksimal egzersiz kapasitesi, AE'de iş gücü, maksimal oksijen (O2) alınımı (VO2max) ve vücut ağırlığı için VO2max sırasıyla; 232.7±30 W, 156.2±24 W, 2931±317 ml/dk ve 42.8±6.6 ml/kg/dk olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Determination of aerobic fitness is one of the important issues in clinical medicine. The purpose of this study was comperatively evaluated the cardiorespiratory and metabolic systems in response to the aerobic and anaerobic regions of incremental exercise test.After giving a signed informed consent which was approved by the local ethical committee, total of 24 trained male subjects performed an incremental exercise test (15 W/min) until the limit of tolarance using an electromagnetically braked cycle ergometer. Respiratory gas exchange parameters were determined breath-by-breath using gas analyser system. Ventilator parameters were evaluated using turbin volume transducer. Twelve lead ECG was used to evaluate cardiac response. Anaerobic threshold (AT) was estimated using V-slope method. Paired t test was used to analyze data.Maximal exercise capacity, work rate at the anaerobic threshold, VO2max and VO2 for body weight was found to be 232.7±30 W, 156.2±24 W, 2931±317 ml/min and 42.8±6.6 ml/kg/min, respectively.