Kilis kent merkezinde görev yapan öğretmenlerin tükenmişlik düzeyleri ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
The burnout level of the teachers who work in the centre of kilis and the research of the factors effecting them
  1. Tez No: 308031
  2. Yazar: NİLGÜN ULUTAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ERHAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tükenmişlik, ?Enerji, güç ya da kaynakların aşırı talepler yoluyla tükenmesi, yorulma, başarısız olma? olarak tanımlanmış ve uzun süreli stres tepkisi olarak ele alınmıştır. Bu araştırma Kilis Kent Merkezinde görev yapan öğretmenlerin tükenmişlik düzeyleri ve bunları etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Kesitsel tipte olan bu çalışmanın evrenini 2010-2011 eğitim yılında Kilis Kent Merkezinde görev yapan öğretmenler (1198 kişi) oluşturmuştur. Evrenin tümü araştırma kapsamına alınmış, 1134'üne ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri; birinci bölümde öğretmenlerin sağlık, sosyal ve demografik özellikleri ile tükenmişlik düzeylerini etkilediği düşünülen bazı faktörlerin değerlendirilmesine yönelik soruların, ikinci bölümde ise Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) sorularının yer aldığı bir anketin, her okul için öğretmenlerin toplu bulunduğu bir ortamda direkt gözlem altında uygulanması ile toplanmıştır. Verilerin analizi t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılarak yapılmıştır.Araştırma kapsamına alınan öğretmenlerin %41.8'i (474 kişi) kadın, %58.2'si (660 kişi) erkek olup, yaş ortalamaları 35.35±8.62'dir.
Özet (Çeviri)
Exhaustion has been defined as the draining away of energy, power or sources because of increasing demands, getting tired and being unsuccessful and it has been feen as a long term distress reaction. This survey has been realized to study the burnout level of the teachers working at Kilis city centre and the factors affecting them.It concerns the 1198 teachers working in Kilis city centre in 2010-2011 and 1134 teachers have been reached. The results of the research are gathered throughout a direct observation of the teachers situating in the same room and asking them, in the first place, questions which are thought to affect their exhaustions levels, their health, social and demographic aspects, in the second place giving them a questionaire in which there are Maslach Burnout Inventory (MBI) questions. The analysis of the datums has been made by using a t test and one way variance analysis.41.8% of them are female and 58.2% are male and their avarage age is 35.35±8.62.