Diyarbakır ili ergani ilçesinde döl tutmayan ineklerde sığırların bulaşıcı rinotrakeitisi hastalığının yaygınlığı
Prevalence of infectious bovine rhinotracheitis in cows with repeat breeder in ergani district of diyarbakir.
- Tez No: 308032
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RİŞVANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde, Diyarbakır İli Ergani İlçesinde döl tutmayan (repeat breeder) ineklerde sığırların bulaşıcı rinotrakeitisi (Infectious bovine rhinotracheitis; IBR)'nin yaygınlığı araştırıldı. Ergani ve çevresinde bulunan farklı işletmelerdeki yaşları 3-10 arasında değişen 108 inekten; kan numuneleri toplandı. Bu numunelerdeki IBR antikorlarının varlığı Enzime Bağlı İmmunosorbent Deneyi (ELİSA) yöntemi ile incelendi.Enzime bağlı immunosorbent deneyi ile 108 hayvanın 52'si (% 48,15) seropozitif, 56'sı (% 51,85) ise seronegatif bulundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, prevalence of Infectious Bovine Rhinotracheitis (IBR) was studied in repeat breeder cows in Ergani district of Diyarbakir province. Blood samples were collected from 108 cows at 3-10 years old. The presence of IBR in the samples was determined using Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) antibody kits.The results of the ELISA tests indicated that 52 (48.15%) of 108 animals were seropositive and others (51.85%) were seronegative.