Yoğun yerleşim sıklığında beslenen bıldırcınlarda farklı propolis düzeylerinin performans karkas yağ asitleri ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The effects of different levels of propolis on performance, carcass characteristics, fatty acids and some biochemical parameters in quails feeding under stocking density
- Tez No: 308033
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR TATLI SEVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma yoğun yerleşim sıklığında beslenen bıldırcınlarda (Coturnix coturnix japonica) propolisin performans, karkas özellikleri, bazı dokularda yağ asitleri, serum MDA ve bazı kan parametreleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla planlanmıştır.Araştırmada 8 günlük yaşta, 288 adet bıldırcın civcivi kullanılmıştır. Bıldırcınlar tesadüfi olarak kontrol ve 4 deneme grubuna bölünmüş ve her grupta 4 tekerrür olacak şekilde kafeslere (40x32 cm) yerleştirilmiştir. Kontrol grubundaki bıldırcınlar (160 cm2/bıldırcın) ve yoğun yerleşim sıklığı (80 cm2/bıldırcın) grubundaki bıldırcınlar farklı kafes yoğunluklarında yerleştirilmiştir. Araştırma grupları 8?42 günlük periyod da; temel rasyonla beslenen, optimum yerleşim sıklığı uygulanan, katkısız grup (kontrol grubu; K); temel rasyonla beslenen, yoğun yerleşim sıklığı uygulanan, katkısız grup (Y); temel rasyona 0.5 g/kg yem EEP (etanolik ekstraksiyonlu propolis) katılan ve yoğun yerleşim sıklığı uygulanan grup (EEP?0.5); temel rasyona 1 g/kg yem EEP katılan ve yoğun yerleşim sıklığı uygulanan grup (EEP?1); temel rasyona 1.5 g/kg yem EEP katılan ve yoğun yerleşim sıklığı uygulanan grup (EEP?1.5) şeklinde düzenlenmiştir.Yoğun yerleşim sıklığında beslenen propolis katkılı gruplar Y grubuyla karşılaştırıldığında 8?42. günlerde, canlı ağırlık kazancı (P0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the effects of antioxidant effective propolis supplemented feeds on performance, carcass characteristics, fatty acids in some tissues, serum MDA and some blood parameters in quails (Coturnix coturnix japonica) feeding under stocking density.In experiment, eight- days old, 288 quail chicks were used. Quails were randomly divided into the control and 4 treatment groups and were placed into cages (40x32 cm) including 4 replicates from each group. Quails of control (160 cm2/quail) and higher stocking density groups (80 cm2/quail) were reared in different cage densities. The experimental groups were designed as no supplementing to basal ration under optimum stocking density (control- C); no supplementing to basal ration under higher stocking density (HS); supplementing of 0.5g/kg EEP (ethanolic extraction propolis) to basal ration under higher stocking density (EEP?0.5); supplementing of 1g/kg propolis to basal ration under higher stocking density (EEP?1) and supplementing of 1.5g/kg propolis to basal ration under higher stocking density (EEP?1.5) for 8?42 days of period.Increased body weight gain (P0.05).