Profesyonel futbolcular ile sedanterlerde akut egzersiz ile oluşan total oksidan ve total antioksidan kapasitenin karşılaştırılması
Comparing the capacity of total oxidant and total antioxidant which is induced by acute exercise among professional footballers and sedanteries
- Tez No: 308040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, profesyonel futbolcular ile sedanterlerde akut egzersizin, total oksidan-TOS, total antioksidan-TAS, oksidatif stres indeksi-OSI ve kas hasarı parametrelerinden; Kreatin Kinaz-CK ile Laktat Dehidrogenaz-LDH düzeylerinin incelenmesi amaçlandı.Araştırmaya, 20 profesyonel futbolcu ile 20 sedanter erkek gönüllü olarak katıldı. Demografik bilgileri alınan deneklerin, antropometrik özellikleri dijital boy ölçerli baskül ile belirlendi. Deneklere 45'er dakikalık iki devreli maç yaptırılarak, maçtan önce-MÖ, maçtan sonra-MS ve maçtan 24 saat sonra-M24SS kan örnekleri alınarak, TOS, TAS, OSI, CK ve LDH seviyeleri analiz edildi. Değerlendirmeler istatistik paket programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this research, is aimed to analyse the total oxidant (TOS), total antioxidant (TAS), oxidative stress index of acute exercise in footballers and sedantaries and the levels of creatine kinase (CK) and lactate dehydrogenase (LDH) from muscle damage parameters.20 footballers and 20 sedantary male volunteers participated in the research. Anthropometric features of bales from demographic information were determined with a digital length meter. TOS, TAS, OSI, CK and LDH levels of bales were analysed by making them hold 2 half-times matches which last 45 minutes each and drawing blood samples before the match, after the match and 24 hours after the match. Evaluations were made in statistic package programme.